Uzavrelo je i u Makedoniji. Sutra se ondje održava referendum na kojem će gotovo dva milijuna birača odlučiti kako će im se zemlja uopće zvati. Republika Makedonija ili, pak, Republika Sjeverna Makedonija, kako je u lipnju dogovoreno s Grčkom.
Iako većih nemira nema, postoji velika bojazan da će, neovisno o rezultatima, vladajući promijeniti ime zemlje uz blagoslov parlamenta. Grčka promjenom imena uvjetuje put Makedonije prema Europskoj uniji i NATO-u. Parlament je sporazum već potvrdio, a sada su na redu i građani Makedonije.
Reporter RTL-a Zoltan Kabok u Skopju je tim povodom razgovarao s Nenadom Živkovićem, bivšim predsjednikom Zajednice Hrvata u Makedoniji.
Koliko Hrvata ima u Makedoniji?
Bitno je napomenuti da su Hrvati raspoređeni u nekoliko gradova u Makedoniji. Brojke su irelevantne, mi mislimo da je ovdje Hrvata oko 10 tisuća.
Niste u parlamentu, niste u Ustavu. Koliki je to problem?
Akitvnosti koje sprovodimo su jačanje naše pozicije u Makedoniji, u suradnji s državnim tijelime Republike Hrvatske, kao i državnim institucijama u Makedoniji. To je rezultiralo mješovitim sastankom nakon sedam godina.
Što je još za RTL rekao Živković i kakva su očekivanja o sutrašnjeg dana, pogledajte u videu.