Ako Donald Trump povuče američku podršku Ukrajini, Europa neće moći sama popuniti tu prazninu, upozorio je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski uoči svog, kako smatra, najvažnijeg diplomatskog posjeta od početka ruske invazije prije tri godine.
"Postoje glasovi koji tvrde da bi Europa mogla ponuditi sigurnosna jamstva bez Amerikanaca, a ja uvijek kažem – ne", izjavio je Zelenski u velikom intervjuu za The Guardian.
"Sigurnosna jamstva bez Amerike nisu prava sigurnosna jamstva", dodao je.
Ključni diplomatski sastanci u Münchenu
Zelenski će ovoga tjedna sudjelovati na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji, gdje očekuje susret s američkim potpredsjednikom J.D. Vanceom, jednim od najneprijateljskije nastrojenih članova Trumpova kruga prema Ukrajini. Prošle godine je Vance, tada senator, odbio sastanak sa Zelenskim, a ranije je izjavio kako ga "ne zanima previše što će se dogoditi s Ukrajinom, na ovaj ili onaj način".
Osim sastanka s Vanceom, Zelenski planira susrete i s drugim članovima Trumpova tima te utjecajnim američkim senatorima. Iako još uvijek nema dogovoren datum za sastanak s Trumpom, njegov tim aktivno radi na tome. Trump je tijekom vikenda izjavio kako će se "vjerojatno" sastati sa Zelenskim ovoga tjedna, a postoji mogućnost da ukrajinski predsjednik iz Münchena odleti u Washington.
"Nadamo se da će naši timovi dogovoriti datum i plan sastanaka u SAD-u, čim to bude dogovoreno, spreman sam", kazao je Zelenski.
Poruka Trumpu: 'Ukrajinski resursi za američke investitore'
Zelenski je tijekom intervjua naglasio kako će ključna poruka koju planira poslati Trumpu biti ekonomska prilika za SAD u Ukrajini, posebno kroz eksploataciju rijetkih zemnih metala.
"Ne govorimo samo o sigurnosti, već i o novcu... Vrijedni prirodni resursi koje možemo ponuditi našim partnerima mogućnosti su za ulaganja koje prije nisu postojale... Za nas to znači nova radna mjesta, a za američke tvrtke profit", rekao je.
Ukrajina posjeduje najveće rezerve urana i titana u Europi, a Zelenski je istaknuo kako "nije u interesu Sjedinjenih Država" da ti resursi padnu u ruke Rusije ili budu podijeljeni s Kinom, Sjevernom Korejom i Iranom.
Trump je već ranije pokazao interes za tu temu te ju je nekoliko puta spominjao u nedavnim medijskim nastupima. Zelenski je rekao da je o ovoj ideji prvi put razgovarao s Trumpom u rujnu prošle godine u New Yorku i da sada planira predstaviti "detaljniji plan" o mogućnostima američkih ulaganja u Ukrajinu.
Ključna uloga američke vojne pomoći
Zelenski je naglasio kako je američka vojna pomoć od presudne važnosti za sigurnost Ukrajine, posebno američki protuzračni sustavi Patriot.
"Samo Patriot može nas zaštititi od svih vrsta projektila. Postoje i drugi sustavi u Europi, ali oni ne mogu pružiti potpunu zaštitu. Već i iz ovog malog primjera vidi se da bez Amerike sigurnosna jamstva ne mogu biti potpuna", kazao je.
Trumpova administracija već je izazvala zabrinutost u Ukrajini, osobito zbog globalne obustave USAid projekata, što je rezultiralo prekidom rada stotina organizacija koje su pružale pomoć ratnim veteranima, školama i skloništima.
Trump je također otkrio da je već telefonski razgovarao s Vladimirom Putinom o potencijalnim pregovorima. Na pitanje koliko puta, odgovorio je: "Bolje da ne kažem."
Zelenski je istaknuo kako je ključno da Trump prvo razgovara s ukrajinskom delegacijom prije sastanka s Putinom, no odbio ga je kritizirati zbog nejasnih izjava.
"Očito ne želi da svi znaju detalje, a to je njegova osobna odluka", rekao je.
O Macronovoj ideji europskih mirovnih snaga
Francuski predsjednik Emmanuel Macron predložio je mogućnost raspoređivanja europskih mirovnih snaga u Ukrajini nakon mogućeg prekida vatre, no Zelenski smatra da bi takva misija bila učinkovita samo ako bi bila provedena u velikom opsegu.
"Kada je riječ o Emmanuelovoj ideji, ako je to dio sigurnosnog jamstva, onda da, ako bi bilo 100-150 tisuća europskih vojnika, onda da. Ali čak ni tada ne bismo bili na istoj razini s ruskom vojskom koja nam se suprotstavlja", rekao je.
Dodao je kako UN-ove mirovne misije u prošlosti nisu bile učinkovite te da Ukrajina može podržati takvu inicijativu samo ako bude imala stvarnu snagu za suprotstavljanje Rusiji.
"Bit ću iskren s vama, ne mislim da su UN-ove trupe ili bilo što slično ikada ikome stvarno pomogli u povijesti. Danas ne možemo uistinu podržati tu ideju. Mi smo za mirovni kontingent ako je dio sigurnosnog jamstva, ali ponovno naglašavam da je to bez Amerike nemoguće", dodao je.
Moguća razmjena teritorija s Rusijom
Ako Trump uspije dovesti Ukrajinu i Rusiju za pregovarački stol, Zelenski je rekao kako planira Rusiji ponuditi jednostavnu razmjenu teritorija, odustajući od zemlje koju je Kijev držao u ruskoj Kurskoj oblasti od početka iznenadne ofenzive prije šest mjeseci.
"Zamijenit ćemo jedan teritorij za drugi", rekao je, ali je dodao kako ne zna koji bi dio okupiranog teritorija Ukrajina zatražila zauzvrat. "Ne znam, vidjet ćemo. Ali svi naši teritoriji su važni, nema prioriteta", kazao je.
O Bidenovoj ulozi u pomoći Ukrajini
Zelenski je rekao da je prerano donositi konačne ocjene o ulozi američkog predsjednika Joea Bidena u ratu.
Na pitanje hoće li povijest pamtiti Bidena kao čovjeka koji je spasio Ukrajinu ili onoga koji je prekasno reagirao na rusku prijetnju, Zelenski je odgovorio:
"Vrlo je teško to sada procijeniti. Povijest pokazuje da postoje mnoge stvari koje ne znate – što se događalo iza kulisa, kakvi su pregovori vođeni... Teško je sve to danas ocijeniti jer ne znamo sve. Kasnije ćemo znati, znat ćemo sve."
Kritizirao je Bidenovu početnu nevoljkost da Ukrajini osigura oružje, istaknuvši da je "ta nesigurnost dala Rusiji dodatno samopouzdanje". No, dodao je kako je Ukrajina zahvalna na pomoći koju je SAD pružio kasnije.
POGLEDAJTE VIDEO: Zelenski nasmijao Bruxelles: 'Mislim da i on misli da je lud'