ANALIZA STANJA U UKRAJINI /

Vojni analitičar Tabak: 'Sve su ruske fantazije pale u vodu. Ali pitanje je koliko Mariupolj još može izdržati'

Image
Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Situaciju u Ukrajini komentirao je vojni analitičar Igor Tabak

25.3.2022.
20:51
Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
VOYO logo

Vojni analitičar Igor Tabak analizirao je situaciju u Ukrajini te je zaključio da su svi mislili kako će ruska invazija trajati nekoliko dana, međutim sve je "palo u vodu".

'Rusi zabilježili jedini veći uspjeh'

Ukrajinske snage su izgleda uspjele potisnuti Ruse iz Mikolajiva natrag prema Hersonu, a rezultat svega je taj da je Rusija koncentrirana na Mariupolj, kazao je Tabak za N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je pozitivan razvoj situacije na bojištu za Ukrajinu, ali treba staviti u kontekst – to je samo jedno i sporedno bojište zadnjih dana na kojem su Rusi zabilježili jedini veći uspjeh, zauzimanje Hersona, to im je jedini veći grad koji su zauzeli. I dalje predstavljaju prijetnju koja se privremeno translatirala dalje na istok prema Mariupolju. Za dan, dan i pol se i dalje može preliti na stranu gdje se Mikolajiv opet nalazi na braniku Odese", komentirao je Tabak.

Image
Foto: N1 screenshot

Rat u Ukrajini

Image
'KAMPANJA UNIŠTENJA' /

Putin se žali na otkazivanje Rusije: 'Zabrane ruskih umjetnika podsjećaju na nacističko spaljivanje knjiga'

Image
'KAMPANJA UNIŠTENJA' /

Putin se žali na otkazivanje Rusije: 'Zabrane ruskih umjetnika podsjećaju na nacističko spaljivanje knjiga'

Mariupolj je u potpunom okruženju, a ruske trupe ulaze u prigradska naselja. "O obrani grada znamo jako malo. Jasno se vidi da borbe i dalje traju. To bojište usisava dodatne ruske snage. Evakuacije iz grada praktički pa nema ili je ograničena, humanitarnih koridora nema, komunikacija s gradom je sporadična. Sigurno je da borbe teku, da se napadi i protunapadi smjenjuju brzim ritmom. Kakvo je točno stanje u kvartovima, teško je reći", rekao je Tabak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: N1 screenshot

Rat u Ukrajini

Pitanje je koliko grad još može izdržati, upitao je novinar. "Teško je reći, ovisi o pripremljenim zalihama prije sukoba. Bilo je prilično jasno da bi se grad mogao naći u opkoljenju, da će biti jedno od najžešćih poprišta. Pitanje je koliko su se branitelji pripremali zadnjih godina za ovu situaciju. Kazalište, to što se vani napiše nešto slovima je jako uvjetna stvar",započeo je.

"Oni koji biraju mete vjerojatno se time nisu previše opterećivali, a oni koji ispaljuju samo oružje su dobili koordinate i nisu bili uopće u situaciji brinuti se koja su to slova pokraj. To apsolutno ne mijenja stvari da je gađan kulturni objekt za koji se znalo da je sklonište za civile. Ali to je pitanje odgovornosti onih na vrhu koji biraju jasno mete i znaju zašto ih biraju”, komentirao je Tabak.

Ukrajinci su, prema izvješćima, oslobodili dobar dio teritorija oko glavnog grada Kijeva. "Je li riječ o promjeni odnosa snaga na bojištu ili tek o malim pomacima koji ne moraju imati dugoročni učinak?", upitan je Tabak.

Image
Foto: N1 screenshot

Rat u Ukrajini

"To je tek trenutna promjena. Ide Ukrajini u korist, ali ne mijenja puno stvari, činjenicu da su Rusi objektivno tri do pet puta jači kad se sve zbroji. Trenutno imaju raznih problema, logističkih, zapovjednih, u krajnjoj liniji kadrovskih, ali to su problemi koji su svi rješivi i njihovo rješavanje bi Ukrajincima bilo veliki životni problem. Ovo je trenutni bljesak, slika stanja koja je zadnjih dana vidjela ukrajinsko mini napredovanje", odgovorio je analitičar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi mjesec invazije

"Ukrajinci su uspjeli izdržati prvi udar. Nakon toga se jasno pokazalo da je gomila ruskih manevarskih snaga, koje su jače tehnikom nego ljudstvom, prilično spretna i uspijeva manevrirati na otvorenom terenu. Čim dođu do većeg grada ili prirodne prepreke, tu najednom Rusi imaju problema", započeo je Tabak.

"Njihova taktika manevriranja pa pokušaja dubokih udara bila je slabo praćena ozbiljnom logistikom koja bi barem držala pravce kretanja, ako ne i prostor kojim su prošli. To je u više navrata omogućilo Ukrajincima da i nakon prolaza Rusa u pozadini im rade nered, a i da se gradovi ponekad vrate kompletno u ukrajinske ruke", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ukrajinci su krenuli u jako ogorčen otpor, kojem neprekidno treba pomoć da bi bio moguć, i to sve je ponešto začuđujuće prema svim prognozama koje su se čule i sa zapadne, ne samo ruske strane. Rusi su imali fantazije da će se za par desetaka minuta sve riješiti ili u najgorem slučaju da će prošetati kroz državu u dan-dva. Sve je to palo u vodu", rekao je Tabak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo