Ova odluka donesena je na temelju zakona što ga je 25. listopada 2016. usvojio entitetski parlament i kojim je 9. siječnja ponovo proglašen za "Dan RS" iako je Ustavni sud Bosne i Hercegovine još 2015. obilježavanje tog datuma proglasio neustavnim i zatražio da vlasti u Banjoj Luci svoj zakon o praznicima usklade s takvom obvezujućom sudskom presudom.
Ustavni sud: 9. siječnja ne može biti praznik
Po ocjeni Ustavnog suda, 9. siječnja ne može biti praznik jer on diskriminira pripadnike hrvatskog i bošnjačkog naroda s obzirom da se na taj način obilježavaju zbivanja iz 1992. kada je dio zastupnika srpske nacionalnosti u skupštini tadašnje SR BiH jednostrano i protuustavno proglasio uspostavu "srpske republike BiH".
Umjesto da ispoštuju sudski pravorijek, vlada i parlament RS uz potporu većine zastupnika iz stranaka sa srpskim predznakom najprije su organizirali referendum o obilježavanju 9. siječnja a potom su donijeli i novi zakon po kojemu će se taj datum proslavljati a jedina razlika u odnosu na ranije rješenje je kako će obilježavanje imati samo sekularni a ne i vjerski karakter.
Ustavni sud BiH nanadno je ukinuo 9. siječnja kao praznik a rezultate referenduma poništio no vladajuća većina u RS i tu je sudsku odluku odlučila ignorirati.
Dodik priređuje svečane programe i uličnu paradu
Za 9. siječnja u Banjoj Luci su najavljeni svečani programi uz primanja koje priređuje Milorad Dodik, posebnu akademiju te uličnu paradu uz mimohod pripadnika entitetske policije.
Dolazak u Banja Luku na obilježavanje neustavnog praznika potvrdio je i predsjednik Srbije Tomislav Nikolić.
Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine otvorilo je istragu zbog kršenja odluka Ustvanog suda BiH u kojoj status prvoosumnjičemog ima Dodik.
On je nakon višemjesečnog odugovlačenja 30. prosinca prošle godine u tom svojstvu i ispitan u sjedištu državnog tužiteljstva u Sarajevu.
Za nepoštivanje odluka Ustavnog suda BiH predviđena je kazna i do deset godina zatvora.