Virus je nazvan po mjestu u Njemačkoj gdje je otkriven i pogađa goveda, ovce i koze. Osim u Njemačkoj, otkriven je i u Nizozemskoj i Belgiji, ukupno na stotinjak farmi.
Kako piše Novi list, krave zaražene virusom dobivale bi groznicu, pala bi im proizvodnja mlijeka, a zadnjih je mjeseci u nekim krdima i do 50 posto mladunaca došlo na svijet s deformacijama. Znanstvenici očekuju da će se taj broj povećati zbog širenja zaraze na životinje koje tek trebaju imati mladunce u veljači i ožujku.
Na ljude ga može prenijeti samo 'naš' komarac
Virus se prenosi putem krvožednih mušica i komaraca. Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti u Stockholmu objavio je da je mala vjerojatnost da bi novi orthobunyavirus mogao uzrokovati bolest kod ljudi budući da vrste kukaca koji ga prenose ne nasrću na ljude.
No, problem bi mogao nastati kada bi se inficirao komarac koji napada ljude. Ipak, Volga Punda Polić, voditeljica Odjela za zarazne bolesti i mikrobiologiju pri KBC-u Split, navodi da je ovaj virus za ljude prilično neopasan – javlja se rijetko i ne izaziva teže posljedice.
Bescarinski uvoz junadi iz EU – posljednja odluka Vlade Jadranke Kosor
Inače, posljednja odluka Vlade Jadranke Kosor, donesena samo tri dana prije izbora za novi saziv Sabora, bila je o ukidanju carina na uvoz 4.500 tona smrznute govedine, 3.500 tona svježe junetine, 7.000 tona žive junadi, što znači uvoz 15.000 grla junadi, te 2.500 tona svinjskih butova i 12.000 tona svinjetine uz smanjenje carine od 20 posto.
Kosor je ovo olakšanje uvoza mesa iz EU, koje bez sumnje šteti hrvatskoj proizvodnji, pa se pobunila i udruga Baby beef, objasnila na sljedeći način:
"Povećanjem uvoznih preferencija za goveđe i svinjsko meso osnažuje se hrvatska pozicija za pregovore s EU o ukidanju 20-postotne carine pri izvozu svježega junećeg mesa iz Hrvatske."