Fotografkinja Jill Peters je posjetila sela na brdovitom dijelu sjeverne Albanije, te opisala tradiciju koja traje stotinama godina. Tradicija je nastala u prvom redu kako bi obitelji bez muškog nasljednika ipak zadržale obiteljsko blago, pa je žensko dijete odgajano kao muško, no žene su mogle postati virdžine i nakon raskida zaruka - ali trajno se odričući prava na udaju.
"Pravo glasa, pravo da se vozi automobil, vodi posao ili zarađuje novac, da se puši i pije, nosi pištolj ili hlače, tradicionalno i ekskluzivno pripada samo muškarcima. Mlade djevojke se obično prisiljavaju u dogovorene brakove, obično za znatno starije muškarce u udaljena sela. Alternativa je postati virdžina, 'obećana djevica', status koji ženi omogućava sva prava i privilegije muške populacije. Kako bi označila tranziciju, takva žena reže kosu, oblači mušku odjeću i katkad mijenja ime. Vježba muške geste i hodanje sve dok joj ne postanu 'druga priroda'. Najvažnije, takva žena se zaklinje na celibat kako bi ostala čista. Ona postaje on. Ova se praksa događa i danas, ali modernizacija dolazi i do malih sela, a ova se arhaična tradicija čini suvišnom. Danas postoji tek nekoliko virdžina", objašnjava fotografkinja.
U komunikaciji s mještanima otkrila je da su "virdžine itekako poštovane u svojoj zajednici", te da je "njihova tranzicija potpuno prihvaćena, bez propitivanja u zajednici". "No najviše iznenađuje što te žene ne žale za onim što su žrtvovale", piše Peters.
Inače, virdžina ima na Kosovu, Metohiji, sjevernom dijelu Albanije i Crne Gore. Portrete koje je snimila Peters možete pogledati ovdje.
Više o ovoj temi možete saznati i u ovom videu National Geographica: