Masovno uginuće ribe zabilježen je u najdužoj australskoj rijeci Darling u blizini grada Menindeea.
Radi se o inače iznenadnom i neočekivanom masovnom uginuću koje je često posljedica onečišćenja vode ili su uzrokovani prirodnim događajima.
U slatkovodnim riječnim sustavima razlog je uobičajeno niža razina vode u slatkovodnim riječnim sustavima, no u australskoj rijeci Darling problem uginuća ribe pristuan je godinama.
Pretežno se radi o ribi koščatoj haringi.
Niske razine kisika u drugoj najdužoj australskoj rijeci između jezera Wetherell i općine Menindee krive su za nedavno masovno uginuće ribe u zabačenom dijelu savezne države Novi Južni Wales, rekli su nadležni za zaštitu okoliša, piše Reuters.
Problem se na istom području pojavio 2018. i 2019. kada je milijun riba uginulo zbog lošeg protoka vode, loše kvalitete vode i naglih promjena temperature.
Odjel za vodu Ministarstva za planiranje i okoliša NSW-a na društvenim je mrežama objavio da "razine otopljenog kisika i dalje predstavljaju problem za zdravlje riba" na tom području.
Stotine tisuća mrtvih riba pronađeno je u rijeci, a državni službenici za ribarstvo poslani su na to područje da procijene problem, izvijestila je u subotu australska radiodifuzna korporacija.
Snimke koje su preplavile društvene mreže prikazuju kako tisuće mrtvih riba plovi i prekriva cijelu površinu rijeke.
Državna agencija za planiranje i okoliš upozorila je da bi razine kisika u rijekama mogle još pasti ovog vikenda kako temperature rastu, prije nego što se sljedeći tjedan vrate hladniji uvjeti.
Situaciju je na svojim društvenim mrežama komentirala Rose Butler Jackson, autralska političarka.
U svojoj objavi kritizira loše nošenje vlade NSW-a s klimatskim promjenama.
"Još jedan katastrofalan masovni pomor ribe u jezerima Menindee.
Stvarnost je da je rijeka Darling vrlo bolesna
Godine lošeg upravljanja od strane vlade NSW-a pogoršale su utjecaj naše promjenjive klime. Ovi su loklani ekosustavi pred lomom", stoji u objavi.