Nakon tri mjeseca pauze, ponovno je eruptirao najaktivniji vulkan na svijetu, piše CNN.
Vulkan Kilauea na Havajima počeo je eruptirati u srijedu ujutro, izvijestio je Havajski vulkanski opservatorij.
"Faze otvaranja erupcija su dinamične. Slike web kamere pokazuju pukotine u podnožju kratera Halemaʻumaʻu koje generiraju tokove lave na površini dna kratera", priopćili su iz opservatorija te dodali kako će opasnost od nastavka erupcije procijeniti kasnije.
Erupcija je trenutno ograničena na Nacionalni park Havajski vulkani. Opservatorij je rekao da je u "stalnoj komunikaciji" sa parkom o nastaloj situaciji.
"U ovom trenutku nema naznaka da su naseljena područja ugrožena", objavila je Havajska agencija za hitne situacije na Twitteru.
Na društvenim su mrežama puštene snimke uživo koje prikazuju sjajnu lavu koja puca u zrak na vrhu vulkana.
Služba za nacionalne parkove popisala je lokacije na kojima ljudi mogu sigurno promatrati erupciju, a oni koji to žele mogu je vidjeti s udaljenosti od pola milje.
Očekuje se da će erupcija "privući tisuće posjetitelja" u park, koji je otvoren 24 sata dnevno, rekao je NPS u priopćenju za javnost. Pozivaju se posjetitelji da se pridržavaju mjera opreza, uključujući boravak na označenim stazama i vidikovcima te neulazak u zatvorena područja, navodi se u priopćenju.
Kilauea je također eruptirala u siječnju i pokazala znakove "pojačanih nemira" u svibnju. Vulkan je prestao eruptirati u prosincu prvi put od rujna 2021. Bio je to prvi put da su Kilauea i njegov susjed, Mauna Loa, najveći aktivni vulkan na svijetu, eruptirali istovremeno od 1984. godine.
Lava iz erupcije 2021. zadržana je u krateru na vrhu Kilauea, ali prethodna erupcija 2018. prouzročila je razaranje. Polagana bujica lave uništila je stotine domova u jugoistočnom području Big Islanda i potpuno ispunila zaljev Kapoho.
Lava koja je tekla u zaljev poslala je oblake pare u atmosferu dok je vruća lava udarala u hladnu vodu Tihog oceana. Dužnosnici su u to vrijeme upozorili stanovnike na ljenjivost, gadnu mješavinu lave i izmaglice koja u zrak šalje klorovodičnu kiselinu i čestice vulkanskog stakla.