Tu cinjenicu iskoristio je jedan trgovacki lanac i lansirao start-up projekt, pa sada namirnice nudi po mnogo nizim cijenama siromasnim gradanima, pise Al Jazeera.
Piletina je, primjerice, snizena s cetiri na 2,40 funti (oko 25 kuna).
Borba protiv bacanja hrane
To je pokusaj borbe protiv bacanja hrane i siromastva u Velikoj Britaniji. Korisnici ove trgovine do odbacenih, ali potpuno ispravnih namirnica, mogu doci ako dokazu da se nalaze u financijski nepovoljnoj situaciji.
Clanstvo se obnavlja svakih pola godine.
"Ako zele unaprijediti kvalitetu svog zivota onda je ovo pravo mjesto za njih. Ali ukoliko samo zele doci do jeftine hrane, ima komercijalnih trgovina u kojoj je mogu naci bez potrebe za nekom vecom intervencijom", objasnjava Sarah Dunwell iz Community Shopa.
Prva takva velika trgovina smjestena je u Londonu. Inicijativa je toliko popularna u sjevernoj Engleskoj da ce tamo biti otvoreno jos 20 takvih trgovina.
Masovno bacanje hrane
Mavis je jedan od onih koji cesto posjecuje trgovinu.
"To je trgovina i vi placate za namirnice, bez obzira na to koliko malo. Ali osjecate da u tome ima dostojanstva", kaze Mavis.
//www.youtube.com/embed/ZLtSYtbXyko
Prosle godine je jedan od najvecih britanskih supermarketa pratio gdje zavrsava njegovih 25 najprodavanijih proizvoda. Otkrio je da 40 posto jabuka bude baceno, kao i 20 posto banana. A u kontejneru zavrsi i gotovo polovina pekarskih proizvoda.
Vecina ovih namirnica sada ce biti prodana socijalnim trgovinama za penije. Korisnici ce ih onda kupovati po malo visoj cijeni - po sustavu koji se vec pokazao svrsishodnim.
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/umjesto-bacanja-jeftina-hrana-za-siromasne