Facebook i tvrtka koja se bavi analizom podataka, a koja je radila na kampanji američkog predsjednika Donalda Trumpa, u posljednje je vrijeme pod sve većim pritiskom zbog istraga i saslušanja nakon curenja podataka koje je imalo utjecaj na desetke milijuna ljudi.
Hakirano 50 milijuna Facebook profila
Otkriveno je da je 50 milijuna Facebook profila hakirano kako bi se stvorio sustav koji bi mogao utjecati na birače u predsjedničkoj kampanji Donalda Trumpa 2016. Očekuje se svjedočenje šefa Facebooka, Marka Zuckerberga, kao i šefa te kompanije, Alexandera Nixa. Sve se pokrenulo nakon što je zviždač Christopher Wylie za Observer opisao kako su se profili, uglavnom američkih korisnika, koristili navodno za akademske svrhe, dok se zapravo radi o jednom od najvećih curenja podataka s Facebooka. Čelnik tvrtke za analizu podataka rekao je prošlog mjeseca da njegova kompanija nije skupljala podatke putem Facebooka, piše The Guardian.
Wylie je istaknuo da je Facebook obrisao i njegov profil na Instagramu nakon što je otkrio cijelu aferu.
Kazna za ovakvu krađu podataka bi mogla biti i dvije milijarde eura. Neki su korisnici putem aplikacije pristali na skupljanje podataka, no osim njih, aplikacija je uzimala brojne podatke i bez pristanka korisnika. Tako je hakirano i do 50 milijuna profila, a korišteni su za reklamiranje Trumpove kampanje. Kako je Facebook od 2015. godine znao da se kradu podaci korisnika te društvene mreže, napisao je pismo Christopheru Wylieu u kojem je stajalo da mora uništiti sve nezakonito prikupljene podatke, što je on kasnije priznao na televiziji.
'Facebook je za ovo znao najmanje dvije godine'
Trumpova je kampanja angažirala Cambridge Analyticu u lipnju 2016. i platila toj tvrtki više od 6,2 milijuna dolara, no niječu korištenje bilo kakvih podataka s Facebooka tijekom kampanje. Nedugo nakon što je ta priča izašla u javnost, Facebookovi su odvjetnici upozorili Observer da širi neistinite informacije. Javni napad na Wylieja počeo je nakon što je on pristupio toj tehnološkoj kompaniji u vezi s curenjem podataka, nudeći pomoć u istrazi. On je sve opisao kao 'hladnokrvni napad na nekoga tko radi u javnom interesu'.
On je za Guardian rekao da pokušava ispraviti svoje pogreške te da bi tako trebao postupiti i Facebook.'Facebook je za ovo znao najmanje dvije godine, a nisu učinili gotovo ništa da bi to popravili. To nije ništa novo, a Facebook sada nešto poduzima samo zato što je sve izašlo u javnost. Ljudi moraju znati da se ovakvo što događa', rekao je Wylie.