VELIKA PRIJETNJA O KOJOJ NITKO NE GOVORI; 'Rješenje' za podjelu BiH uzburkalo duhove: / 'Iznesene su neke zastrašujuće ideje'

Image

Slovenski premijer Janez Janša u svom je 'non-paperu' upućenom odabranim adresatima u EU-u predložio rješavanje prijepora na Balkanu mijenjanjem granica.

16.4.2021.
13:46
VOYO logo

"Rješenja" – tako se zove odlomak u jednom "non-paperu" koji je slovenski premijer Janez Janša još prije nekoliko mjeseci predao nekolicini odabranih adresata u Europskoj uniji. Ono što je uslijedilo sliči na dokument Berlinskog kongresa iz godine 1878., kada su se Otto von Bismarck, lord Salisbury i knez Gorčakov nagnuli nad zemljopisnu kartu Balkana - i u roku mjesec dana samostalno odlučili o sudbini nacija, piše Deutsche Welle.

Image
NAVODNI JANŠIN PLAN PODJELE BiH DIGAO REGIJU NA NOGE: /

Mediji objavili sadržaj, spekulira se da on ovako vidi rješenje za naše susjede

Image
NAVODNI JANŠIN PLAN PODJELE BiH DIGAO REGIJU NA NOGE: /

Mediji objavili sadržaj, spekulira se da on ovako vidi rješenje za naše susjede

Janša bi ponovo vukao granice

Za "a) Ujedinjenje Kosova i Albanije" su u "non-paperu" rezervirana četiri retka. Točka "b) Ujedinjenje velikog dijela Republike Srpske sa Srbijom" dobila je još jedan redak manje. Janša bi ovom prilikom htio ponovo odrediti i oblik susjedne Hrvatske: "c) Hrvatsko nacionalno pitanje može biti riješeno“ tako što će se „pretežito hrvatski kantoni u Bosni i Hercegovini ujediniti s Hrvatskom" ili će se "hrvatskom dijelu" BiH dati "poseban status" – "prema modelu Južnog Tirola".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostaju Bošnjaci, koji čine skoro polovicu stanovništva zemlje. Prema ovom planu oni dobivaju "neovisno funkcionirajuću državu" i "za nju preuzimaju potpunu odgovornost". A ako ne žele, ne moraju u Europu: "Oni na referendumu mogu birati između budućnosti u EU-u ili izvan nje ili budućnost poput Turske." U Janšinom papiru stoji da se, doduše, muslimanski Bošnjaci "privremeno“ zalažu za članstvo u EU-u. "Ali, ako se kaos nastavi i sa sve jačim utjecajem Turske i radikalnog islama", piše Janša, "stanje se u idućem desetljeću može drastično pogoršati". I dodaje da se najprije treba "djelovati prešutno", sve dok "plan" ne bude dogovoren s "donositeljima odluka" u regiji i u međunarodnoj zajednici.

Image
Image

Navodno Janšino rješenje za BiH

Spor oko dva koncepta

"Non-paper" je izazvao prve potrese još prije nego što ga je u srijedu navečer objavio slovenski internetski portal necenzurirano.si. Ponovno povlačenje granica, tema spornog papira, je na Balkanu nešto poput slona u staklani: velika prijetnja, ali o njoj nitko ne govori. Nakon prvih glasina o "non-paperu" hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman otputovao je u Sarajevo i umirio duhove, rekavši da Hrvatska podržava integritet susjedne države i da za postojanje slovenskog "fantomskog papira" nema "nikakvih dokaza".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od adresata, predsjednik Europskog vijeća Charles Michel, prethodno je rekao da "ne može potvrditi" primitak - što strogo uzevši ne znači i da do njega nije došlo.

U ovoj regiji se već 30 godina spori oko dva koncepta. Prema jednom, vladajućem, granice ostaju netaknute; svaka pojedina zemlja stvara demokratske strukture u kojima ima mjesta i za etničke manjine. Prema drugom, uglavnom prešutnom konceptu, granice se vuku ponovo prema etničkim kriterijima i dotični vladari smiju neometano vladati svojim nacionalnim obiteljima. "Etnički čiste“ nacionalne države čine suvišnim "kaos" s pravima manjina, institucijama i demokratskim glasačkim procesima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Image

Slovenia's Prime Minister Janez Jansa arrives at the EU headquarters' Europa building in Brussels on December 10, 2020, prior to a European Union summit.,Image: 574964945, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Janšin ugled u EU-u je narušen

Slovenija preuzima 1. srpnja predsjedanje Europskom unijom, a već u prosincu je premijer Janša, kao što je to uobičajeno, Bruxellesu dao grube obrise svojih smjernica. Balkan je težište. Janša je u dobrim odnosima s Viktorom Orbanom, svojim kolegom u susjednoj Mađarskoj. Orban financira desno orijentirane, Janši sklone medije u Sloveniji, a preko Ljubljane i takve medije u Sjevernoj Makedoniji, čijem je bivšem premijeru Nikoli Gruevskom, pravomoćno osuđenom zbog korupcije, dao azil u Mađarskoj. Orban je bio i taj koji je kao novog europskog povjerenika za proširenje instalirao Olivera Varhelyija, svoju osobu od povjerenja. Taj se Mađar u svom mandatu prije svega brine o šansama Srbije za pristup u EU. U tako nastaloj mreži inicijative i "non-paperi" više ne prolaze neopaženo.

U Bruxellesu se ne smatra vjerojatnim da bi Janša u Europi stvarno mogao progurati snove svojih mađarskih i srpskih prijatelja. Ugled slovenskog premijera je narušen nakon njegovog zadnjeg nastupa u Europskom parlamentu. Kada je trebao odgovarati na pitanja zastupnika o slobodi medija u Sloveniji, on je inzistirao na tome da radije prikaže jedan film. Kada se parlament usprotivio, Janša je jednostavno prekinuo internetsku vezu. Kao što je na sporedni kolosijek uglavnom gurnut mađarski povjerenik Varhelyi, složene strukture Europske unije omogućuju i neutraliziranje slovenskog predsjedanja Europskim vijećem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iskušenje Gordijskog čvora

No inicijative poput "non-papera" unatoč tome nisu puke gimnazijske fantazije. Uskoro će biti tri godine otkada je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić sa svojim željama za etničkom korekcijom granica u Europi naišao na ne baš malo blagonaklonosti: jedna socijaldemokratska povjerenica za vanjsku politiku, jedan kršćansko-demokratski povjerenik za proširenje i jedan zeleni predsjednik države založili su se za novu podjelu područja između Srbije i Kosova. Što su više europski hobi-stratezi udaljeni od regije, to je veće iskušenje da se tobožnji Gordijski čvor od neshvaćenih "etničkih sukoba" prereže jednim jedinim udarcem. Samo što za sad jednog kneza Bismarcka nema na vidiku, piše Deutsche Welle.

'Dokument nema glavu, nema potpis...'

Miha Orešnik, novinar N1 Slovenija, objasnio je za N1 Hrvatska što se spominje u krugovima upućenima u stvari oko Vlade Republike Slovenije, koliko je vjerodostojan Janšin non-paper.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Razgovarao sam s nekim izvorima iz ministarstva vanjskih poslova. Svi mi kažu da je taj dokument nastao kod njih, znači na slovenskom ministarstvu vanjskih poslova. Čuli su da je premijer Janša ili njegov ured nešto slao u Bruxelles, ali ne znaju točno što je on to slao", kaže Orešnik.

"Dokument nema glavu, nema potpis, teško je reći što je tu autentično. Ali takvi su i inače non-paperi kojima se služe diplomati, pa je teško reći gdje je neki od tih dokumenata nastao", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Thinkstock
Image
Foto: Thinkstock

'Tamo su iznesene neke zastrašujuće ideje'

Na pitanje koji bi bio Janšin interes da se upušta u ovakvo što, Orešnik kaže da postoje dvije teorije.

"Jedna je da to radi zbog svojih veza s liderima istočne Europe, znači s Orbanom, a dobro se razumije i s Vučićem i s nekim drugima, pa da imaju neku svoju agendu o kojoj se još ne znaju detalji. Druga mogućnost koju spominju neki stručnjaci jest da Slovenija tijekom predsjedavanja EU-om od srpnja do prosinca ove godine želi postići neki pomak u vezi BiH i Zapadnog Balkana", kazao je Orešnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Znamo da prošlih godina nisu napravljeni nikakvih pomaci, da nisu provedene nikakve reforme koje je tražila EU, pa Janša i njegovi prijatelji žele da se ovako napravi neki pomak. Ali sad kad je dokument izašao u javnost, mislim da nema više nikakve šanse za ozbiljnije rasprave o tom dokumentu. Vidjeli ste sami, tamo su iznesene i ideje koje su za neke i zastrašujuće", smatra ovaj slovenski novinar.

'Janša nije porekao postojanje tog dokumenta'

On ne vidi ni preveliku mogućnost da bi Janša tako lako i brzo mogao sazvati tiskovnu konferenciju po ovom pitanju jer, kaže, Janša rijetko saziva press-konferencije na kojima se mogu postavljati pitanja, a kada to i učini, onda je najčešće riječ o pandemiji covida-19.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Orešnik je za Janšu rekao i to da se sva njegova reakcija svela na to da je na Twitteru porekao kako je dokument predao Charlesu Michelu.

"Ali nije direktno porekao ikakav dokument ili postojanje ovakvog dokumenta. On to pripisuje lijevim strankama i medijima da su od toga napravili aferu kako bi mu politički naštetili, da su uvezli tu aferu zbog unutar političkih potreba", kazao je Orešnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković: 'Vidio sam to na jednom portalu'

Hrvatski premijer Andrej Plenković u petak je rekao da je navodni non-paper slovenskog premijera Janeza Janše o BiH vidio na jednom slovenskom portalu, ali da ga hrvatska strana nije dobila, ni formalno niti neformalno.

"Vidio sam ga zato što je objavljen na jednom slovenskom portalu pa sam pročitao", kazao je premijer Plenković u Puli na upit novinara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković je pritom dodao da "niti jedan segment sustava, barem koliko sam se ja informirao, taj dokument nije ni od koga dobio, bilo formalno ili neformalno".

Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo