VELIKA DRAMA NA KRAJNJEM SJEVERU EUROPE: /

Zbog sasvim neočekivanih problema ugrožen 'trezor sudnjeg dana'

Image
Foto: prtsc CNN/Youtube
20.5.2017.
20:57
prtsc CNN/Youtube
VOYO logo

Iako je dizajniran da preživi nuklearni rat, udar asteroida te ekstremne vremenske neprilike, čini se da nitko nije računao na - klimatske promjene.

U trezor je počela curiti voda

Naime, kako piše Science Alert, gigantsku banku sjemenja ovih je dana počelo ugrožavati otapanje vječnog leda koje je uzrokovalo curenje vode u trezor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NA SVALBARDU OTVOREN NOVI TREZOR SUDNJEG DANA: /

Evo što će čuvati u slučaju nuklearne apokalipse

Image
NA SVALBARDU OTVOREN NOVI TREZOR SUDNJEG DANA: /

Evo što će čuvati u slučaju nuklearne apokalipse

Doduše samo sjemenje u globalnom trezoru nije u izravnoj opasnosti, no curenje vode iznenadilo je i šokiralo znanstvenike uključene u projekt, prenosi Science Alert.

Ispod leda u planini

Izgradnja trezora stajala je gotovo 50 milijuna eura, a nalazi se oko 122 metra duboko u planini. Iza četiri seta vakumskih vrata nalaze se tri trezora u koje ukupno stanu dvije milijarde sjemenki. Budući da se nalazi duboko u planini ispod leda, pohranjene sjemenke unutra mogu preživjeti i bez klimatizacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Paketići sjemenki u tunelu

Trezor financiraju Norveška i organizacija Crop Trust, a otvoren je 2008. godine. Veći dio godine je zaključan i tek nekoliko osoba na svijetu može mu pristupiti. U njemu se trenutačno nalazi više od milijun paketića sjemenki - oko 4000 najznačajnijih biljnih vrsta svijeta.

Generatori drže temperaturu na -18 stupnjeva, no očekuje se kako bi i bez električne energije trezor trebao biti na oko -5 stupnjeva još dva stoljeća. Naravno, održavanje hladnoće i suhoće ovisi o klimi i globalnom zatopljenju. A 2016. je bila najtoplija ikad otkako su se davne 1880. godine mjerenja počela bilježiti u knjigama.

Na zagrijavanje Zemlje utječe i El Nino, prirodni meteorološki fenomen. Rezultat - visoke temperature rastapaju vječni led u arktičkom krugu i uobičajena zimska prašina na otoku Spitsbergenu pretvorila se u jaku kišu.

Ušla velika količina vode

'Nismo uopće planirali da bi se vječni led mogao rastopiti i i da ćemo imati ovako ekstremne vremenske prilike', kazala je za Guardian direktorica komunikacija Hege Njaa Aschim iz norveške Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Voda je prošla ulaz u trezor - debele betonske zidove i dugački ulazni hodnik koji se spušta prema dolje, izvan prostorije objekta. Tamo se ponovno zamrznula i potom je led uklonjen.

'Mnogo vode je ušlo u početak tunela. Nakon što se zamrznula izgledalo je kao da ulazite u ledenjak', opisala je Aschim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rad bez ljudske intervencije

No, ono što zabrinjava nije proboj vode sam po sebi. Čak ako se i opet izlije u trezor dug je put nizbrdo do pohranjenog sjemenja. No, sustavi za ispumpavanje vode ne pomažu kada se ona opet zaledi. Ledena barijera koja bi nastala spriječila bi daljnje prodiranje vode u trezor. No, činjenica da bi trezor trebao uredno raditi i bez ljudske intervencije znači da se sve prijetnje moraju shvatiti iznimno ozbiljno. A vodonepropusni ulaz - nije bio u planovima.

'Moramo vidjeti što možemo učiniti kako bismo smanjili sve rizike i bili sigurni da se banka sjemena može brinuti za sebe', rekla je Aschim.

Sjeme iz Trezora u Siriji

Iz trezora je svoje sjemenje prva 2015. godine povukla Sirija kako bi obnovila banku sjemenja u Alepu koja je uništena intenzivnim bombardiranjem.

Slični trezori niču diljem Arktika kako bi se pohranili razni važni podaci tako da klimatske promjene neće predstavljati problem samo za pohranjeno sjemenje. Naime, temperature na polovima rastu brže od onih na ostatku Zemljine površine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo