dan odluke / Velika Britanija odlučuje: ankete daju blagu prednost ostanku u Europskoj uniji

Referendum nervozno prate ne samo političari diljem svijeta, nego i financijska tržišta

23.6.2016.
18:44
VOYO logo

Nakon referenduma o samostalnosti Škotske, Velika se Britanija ovoga puta izložila izazovu nad izazovima - danas odlučuju hoće li ostati ili otići iz Europske unije.

Javnost je podijeljena između želje da London kaže NE dominaciji Berlina, a iz Berlina poruka Angele Merkel: ostanite s nama, razmotrit ćemo kako dalje. Referendum nervozno prate ne samo političari diljem svijeta, nego i financijska tržišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Teško da ima prepoznatljivijih simbola Velike Britanije. A hoće li oni i dalje biti i europski simboli, ili će od danas postati isključivo britanski centar političke moći - o tome odlučuju danas građani i građanke Velike Britanije.

I to više od 46 milijuna njih: za treći nacionalni referendum u britanskoj povijesti registriralo ih se više nego za ijedne izbore dosad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među njima je i Kiersten. U kiosku smještenom nasuprot parlamenta, zastupnicima prodaje novine. I poručuje im - želim van iz Europske unije. 

"Mislim da je konačno došlo vrijeme da svojoj zemlji vratimo neovisnost, a ne da nas Bruxelles stalno zlostavlja i naređuje nam kako da živimo. Toliko posla za koji ih plaćamo oni ne obavljaju, mi donosimo svoje zakone a oni ih onda mijenjaju, to je izrazito frustrirajuće", tvrdi prodavačica Kiersten Cooke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, birači iz središta Londona s njom se ne bi složili.

"Kampanju za izlazak iz Unije vode provincijalci koji sve Britance žele zatvoriti u svoju provinciju, bez obzira na posljedice. Vjerujem u pobjedu jer vjerujem u zdrav razum ljudi u Britaniji", izjasnio se umirovljenik David Rawlson.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A kako bi taj zdrav razum potaknuo na djelovanje, Christian je u London stigao iz Kölna. Nema britansko državljanstvo pa ne može ni glasovati na referendumu, ali do Europe mu je - itekako stalo.

"Europa je za mene pitanje razuma, ali i srca. Želim da Britanija ostane u Uniji jer vjerujem da Uniji treba pružiti priliku. Ipak, moramo čuti i ljude koji su protiv, oni sigurno imaju dobre razloge za to, te nakon referenduma rješavati probleme, ne gurati ih pod tepih", rekao je aktivist Christian Moser.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No za London bi moglo biti prekasno. Maja je iz Hrvatske stigla prije pet godina kako bi pokušala u jednom od najkreativnijih, ali i najkonkurentnijih gradova svijeta. Danas useljeničku stigmu osjeća sve više.

"Ne samo ja, nego svi građani Europske unije koji žive u Velikoj Britaniji se ne osjećaju dobrodošlo. Samo, većina njih nisu ekonomski migranti, tako da sam se danas trebala odlučiti, mislim da ne bih došla", kaže Maja Grakalić, grafička dizajnerica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluče li se Britanci ipak za izlazak, šteta bi mogla biti ogromna, upozorava Keith Hampson. Kao konzervativni zastupnik u parlamentu je proveo gotovo četvrt stoljeća.

"Ako izađemo, mislim da će odmah doći do velike ekonomske recesije. Odmah treba očekivati krizu funte, krizu valute, centralna banka će reagirati ali povjerenje u britansku ekonomiju će nestati, s njim i veliki ulagači. Ukratko, Britanija bi mogla cijelo desetljeće provesti u recesiji", rekao je Keith Hampson, bivši zastupnik u Britanskom parlamentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kojima smjerom žele krenuti, Britanci će reći do 22 sati, kada se zatvaraju birališta. Rezultati bi trebali biti poznati sutra ujutro. 

Hell's kitchen
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo