Otkrivena je voda u atmosferi planeta koji se nalazi izvan Sunčeva sustava. K2-18b zasad je jedini planet koji ima temperaturu i vodu pogodne za život.
Zanimljivo izgleda atmosfera egzoplaneta K2-18b u kojoj su znanstvenici otkrili vodene pare i temperaturu pogodnu za život.
''Ovaj planet zadovoljava sve uvjete, no to ne znači da je pogodan za ljude. Primjerice, ustanovili smo da još ima puno vodika u atmosferi, a vodik nije nešto u čemu bi se ljudska bića osjećala ugodno'', upozorava Giovanna Tinetti, profesorica astrofizike na Sveučilištu u Kaliforniji.
K2-18b jedan je od stotina planeta čija je veličina između Zemlje i Neptuna, a naziva ih se 'super-Zemlje'. Iako je voda već otkrivena na drugim planetima, oni su preveliki ili pretopli da bi se na njima razvio život.
Ova super-Zemlja, otkrivena je 2015. NASA-inim svemirskim brodom Kepler, a od Zemlje je udaljena 111 svjetlosnih godina. Masa joj je osam puta veća od mase Zemlje, a pretpostavlja se da se do 50 posto njezine atmosfere sastoji od vode. Površinska temperatura kreće se u rasponu između 0 i 40 Celzijevih stupnjeva što znači da je moguće da na površini ima vode u tekućem obliku.
''Sa širom, cjelovitijom slikom sastava atmosfere ovakvih planeta, znanstvenici će imati puno bolju predodžbu o životu na njima, kao i o njihovu nastanku'', istaknuo je astrofizičar David Clements.
Za desetak godina, s razvojem svemirskih teleskopa, moglo bi se utvrditi sadrži li atmosfera planeta K2-18b plinove. Tako bismo mogli doznati ima li života na toj superzemlji.