S crte razgraničenja / Uživo iz Kosovske Mitrovice: Kosovo je praktično ujedinjeno nakon užasnog zločina nad 11-godišnjakinjom

Image
Foto: RTL

Dva su razloga zašto ovaj put na Kosovu neće biti sirena i barikada kao prije mjesec dana. Zemlja je, uostalom, u šoku zbog masovnog silovanja djeteta

30.8.2022.
20:26
RTL
VOYO logo

Albanci i Srbi će za dva dana moći slobodno putovati između Kosova i Srbije. Uživo u Kosovskoj Mitrovici uključujemo Anu Mlinarić. Je li Aleksandar Vučić pristajanjem na taj dogovor indirektno i priznao Republiku Kosovo?

"Ovo je jedna u nizu odluka u širokom procesu neizravnog priznanja Kosova od strane Srbije. Srbi na Kosovu od 2013. sudjeluju na općim izborima. U međuvremenu se primjerice dogodila integracija sudstva, policije, kosovski policajci čuvaju granicu na sjeveru i ovo je, dakle, jedna u nizu odluka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Podijeljeni grad /

RTL u Kosovskoj Mitrovici: Albanci i Srbi o sirenama, o plaćama od 350 eura, o dogovoru Srbije i Kosova

Image
Podijeljeni grad /

RTL u Kosovskoj Mitrovici: Albanci i Srbi o sirenama, o plaćama od 350 eura, o dogovoru Srbije i Kosova

Srbi su se na neki način integrirali. VIše od 70 posto Srba izvadilo je i kosovske osobne iskaznice ili putovnice. Mnogi su na to bili primorani, jer ne mogu izaći na izbore, ne mogu otvoriti bankovni račun, nabaviti telefonsku liniju, mnogi su se na to odlučili kako bi ostvarili određena materijalna prava poput mirovine.

Na Kosovu je uvijek teško procijeniti što će se događati, pa tako i što će se događati naredna dva dana. Nekako je mišljenje da se scene od prije mjesec dana kada su se satima čule sirene, kada su Srbi barikadama prepriječili dva granična prijelaza na sjeveru, ipak neće ponoviti. Jedan je razlog što je postignut dogovor oko dokumenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi je taj što je KFOR poslao jasnu poruku da barikade ovaj put neće tolerirati. Više od 3700 njihovih vojnika raspoređeno je na Kosovu. I ovdje je jedna KFOR-ova barikada. Oni cijelo vrijeme čuvaju most na rijeci Ibar koji dijeli Kosovsku Mitrovicu na sjeverni srpski i južni albanski dio.

Moram reći da više od ove teme s dokumentima i automobilskih tablica kosovska javnost zaokupirana je pitanjem položaja žena u kosovskom društvu, nasiljem nad ženama, seksualnim nasiljem, i to nakon što je ovog vikenda prijavljen slučaj silovanja 11-godišnje djevojčice od strane petorice muškaraca. Vrlo oštro na to je reagirao cijeli državni vrh Kosova, gotovo sve političke opcije osudile su taj zločin, traže oštre kazne kakve se do sada nisu izricale u takvim slučajevima."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijelo javljanje Ane Mlinarić u RTL Danas s Kosova pogledajte ovdje:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo