Aleksandar Vučić je građanima Srbije rekao da ih očekuju veliki problemi od 1. rujna. Poručuje da Priština tada planira krenuti s prebacivanjem dokumenata iz srpskih na kosovske. Dok se o tablicama još pregovara, dvije države postigle su načelni dogovor o dokumentima. Dva dana uoči početka te odluke na Kosovu je i RTL-ova ekipa. Izvještaj Ane Mlinarić iz Kosovske Mitrovice.
Jedan grad, dva paralelna života i različiti dokumenti, Albanci s kosovskima, Srbi sa srpskima. Dvije države trebale bi ih početi međusobno priznavati.
Nevzid: "To je pozitivno, to je trebalo odavno, još od 2011. Trebamo se moći slobodno kretati, ne bi nam trebalo nešto dodatno kao što je Srbija uvela za Kosovare."
Milan: "Samo sam koristio srpske (dokumente)." Je li imao zbog toga nekih problema? "Nikad mi nitko nije rekao ništa. Dadnem srpske, on uzme, vrati i tako."
Kosovske institucije srpske dokumente ne priznaju. A Srbija je pri ulasku na svoj teritorij izdavala poseban papir koji je služio kao zamjena za kosovske dokumente. Kosovo se spremalo uvesti istu mjeru, no nakon barikada i odgode, ipak je uslijedio dogovor.
Novinarka Ana Marija Ivanović: "Ranijih tjedana imali smo vrlo snažne poruke iz Beograda da je moguća 'nova Oluja', 'novi pogrom', da se sprema nešto strašno. I onda izađete u javnost s time da je postignut dogovor i mislim da su naprosto te poruke izazvale kod građana negativne reakcije iako suštinski ovaj dogovor jest povoljniji po njihov svakodnevni život."
A život na Kosovu nije jednostavan, ljudi su umorni od stalnih napetosti.
Blagica: "To je pozitivno, ali sad kako će bit… Više od strepnje ne možemo izdržati, poludjet ćemo. Kad čuješ sirene, to je strašno za nas stare."
Prosječna plaća u privatnom sektoru nije veća od 350 eura. Mirovine su još manje.
Đorđe: "Sve se radi na crno. Nitko od nas ovdje nije prijavljen. Ja prvi kao konobar. Već 12 godina konobarišem, a nemam dana radnog staža."
A sada još jedan problem muči građane, stalne redukcije struje. Posljednjih mjeseci na Kosovu nikad ne znaju kad će ostati u mraku.