Studiju je proveo Centar za poljoprivredu na Sveučilištu u Kaliforniji, a u njoj se navodi i pozitivan utjecaj na turizam jer će slobodno uživanje marihuane zasigurno privući nove goste. Tzv. "marihuanski" ili "kanabis" turizam prvi je razvio Amsterdam, a po uzoru na Nizozemsku i druge europske države poput Portugala i Češke.
Ipak, u istom se izvješću spominje i da će oko 30 posto ljudi koji trenutno prodaju i uživaju kanabis najvjerojatnije ostati dio crnog tržišta kako bi izbjegli financijski učinak državnih propisa koji zahtijevaju testiranje marihuane, njeno praćenje i na koncu, oporezivanje od 15 posto maloprodajne vrijednosti.
Kalifornijske vlasti ipak se nadaju da će se većina uživatelja marihuane sada okrenuti legalnoj kupnji, a legalni biznis s marihuanom očito donosi i stabilne financije. Kalifornija, inače peta ekonomska sila svijeta, legalizacijom marihuane u rekreativne svrhe, povećat će svoje bogatstvo do 2020. za više od 6 milijardi dolara.
Američke savezne države Colorado i Washington, prve su u SAD-u još 2012. legalizirale marihuanu, a prema rezultatima istraživanja objavljenim prošle godine do 2015. godine tržište marihuane Coloradu je priskrbilo 2,39 milijardi dolara. Osim financijske isplativosti, u Coloradu je, zbog potrebe industrije kanabisa, otvoreno i novih 18 000 radnih mjesta.
Unatoč brojkama koje idu u prilog legalizaciji industrije kanabisa, marihuana ostaje ilegalna prema američkim saveznim zakonima. U Hrvatskoj je zasad legalna kupovina kanabisa isključivo u medicinske svrhe. Medicinsku marihuanu na recept tako mogu dobiti oboljeli od multiple skleroze, karcinoma, epilepsije i AIDS-a, dok je za one koji rekreativno uživaju u pušenju, ove valjda najpoznatije biljke na svijetu, zabranjena.