Sud u Istanbulu proglasio je dvadesetsedmogodišnju manekenku Merve Buyuksarac krivom za vrijeđanje javnog službenika, no presuda je odgođena pod uvjetom da ne ponovi takav čin u sljedećih pet godina, prenijeli su lokalni mediji.
Vrijeđanje predsjednika u Turskoj je zabranjeno, a kazne dosežu do četiri godine zatvora.
Ovaj zakon nije se provodio toliko često do Erdoganove pobjede na predsjedničkim izborima u kolovozu 2014., otkad su tužitelji podigli tužbe protiv više od 1800 ljudi, uključujući karikaturiste, novinare i tinejdžere.
Tužitelji vode proces i protiv njemačkog komičara koji se rugao Erdoganu na njemačkoj televiziji.
Buyuksarac, koja je za miss Turske izabrana 2006., prošle je godine provela kratko vrijeme u pritvoru zbog pjesme koju je 2014. podijelila na Instagramu.
Naslov pjesme je Gospodarova pjesma i odnosi se na korupcijski skandal u vrhu vlasti koji je te godine potresao Tursku.
Merve Buyuksarac u vrijeme dok je bila Miss Turske
Uhićenja i zabrana skupova na obljetnicu pobune protiv Erdogana
Istovremeno je policija u Istanbulu uhitila nekoliko aktivista, na treću obljetnicu pobune protiv vlade islamsko-konzervativnog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana.
Vlada je kao i obično zabranila svako okupljanje oko trga Taksim u Istanbulu, središtu pobune u proljeće 2013. godine.
Od prvih jutarnjih sati stotine policajaca upućene su na Taksim s nalogom da spriječe bilo kakav skup, a metalne ograde sprečavaju kretanje pješaka u toj zoni.
Policija je u utorak upala u komoru arhitekata Istanbula, vrlo aktivne tijekom pobune i privela 16 osoba, doznaje se od njihovih predstavnika.
Žestoka represija
U malom parku Gezi počeo je val prosvjeda protiv Erdoganova režima, koji vlada zemljom od 2003.
Rano ujutro 31. svibnja 2013. policija je nasilno uhitila nekoliko stotina ekoloških aktivista koji su se pobunili protiv predviđenog uništenja parka u sklopu plana uređenja Taksima. Ta intervencija pokrenula je val trotjednih političkih prosvjeda bez presedana protiv Erdoganova režima.
U žestokoj represiji po Erdoganovu nalogu poginulo je tada namanje osam osoba, a više od 8000 je ranjeno i više tisuća uhićeno, što je izazvalo val kritika iz Europe.
Treća obljetnica tih događaja obilježava se dan nakon što je Erdogan kritizirao Francusku zbog policijskog nasilja tijekom socijalnih nemira koji traju u toj zemlji.