ČAK I DOK PRIJETE NOVE VARIJANTE / Zašto Kinezi ne žele dati 'zeleno svjetlo' Pfizerovu cjepivu? Evo što stoji u pozadini političkih igara

Image
Foto: Profimedia

Unatoč mutiranju novih varijanti koronavirusa, kineske vlasti ne žele dati 'zeleno svjetlo' zapadnim mRNA cjepivima, nego rješenje traže u vlastitom dvorištu

13.12.2021.
23:22
Profimedia
VOYO logo

U svrhu borbe protiv pandemije koronavirusa Kina je još krajem 2020. godine razvila vlastito cjepivo naziva Sinovac koje je ubrzo nakon testiranja počela i izvoziti.

Navedeno cjepivo nije prihvaćeno od strane Europske agencije za lijekove (EMA) te je Kina odlučila "uzvratiti" istom mjerom kada su u pitanju cjepiva proizvedena u Europskoj uniji. No kada je vrlo zarazna delta varijanta virusa ljetos pogodila zemlju, neki stručnjaci za javno zdravstvo nadali su se da bi zemlja uskoro mogla odobriti BioNTechovo vrlo učinkovito mRNA cjepivo protiv covida, piše CNN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DOKAZI SE GOMILAJU /

'Booster' doza dramatično snižava smrtnost i širenje: Je li vrijeme za promjenu definicije tko je potpuno cijepljen?

Image
DOKAZI SE GOMILAJU /

'Booster' doza dramatično snižava smrtnost i širenje: Je li vrijeme za promjenu definicije tko je potpuno cijepljen?

U srpnju je tako objavljeno da je cjepivo prošlo stručno ocjenjivanje od strane kineskih regulatora i da je u fazi provjere administracije, tvrdi Fosun Pharma, kineski partner BioNTecha koji ima dozvolu za proizvodnju i distribuciju cjepiva u Kini. Fosun je tada planirao pokrenuti domaću proizvodnju do kraja kolovoza.

Međutim, pet mjeseci kasnije još uvijek nema novosti od strane kineskih dužnosnika o tome kada će, ili hoće li, cjepivo ikada biti odobreno, unatoč novonastaloj omicron varijanti koja predstavlja novi izazov kineskoj strategiji nulte tolerancije prema covidu. Preliminarne laboratorijske studije pokazuju da dvije doze cjepiva BioNTech, koje proizvodi Pfizer, možda ne pružaju dovoljnu zaštitu od infekcije omikronom, ali tri doze ga mogu neutralizirati, objavio je Pfizer/BioNTech u prošlotjednom priopćenju. Dodali su kako i dvije doze mogu pružiti zaštitu od teške bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijepljeno više od milijardu Kineza

Kina nije objavila studije o tome koliko njena domaća cjepiva štite od omicrona, iako su stručnjaci i državni mediji izrazili povjerenje u njih, čak i kada su u pitanju nove varijante.

Više od 1,1 milijarde Kineza, odnosno gotovo 80% stanovništva potpuno je cijepljeno, uglavnom cjepivima koje su razvili Sinopharm i Sinovac. No utvrđeno je da je njihova učinkovitost mnogo niža od mRNA injekcija, a studije sugeriraju da imunitet koji osiguravaju kineska cjepiva brzo slabi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, Sinovacovo cjepivo CoronaVac bilo je samo 51 posto učinkovito u prevenciji simptomatske bolesti u odnosu na izvornu varijantu, dok je Sinopharm bio na 79 posto učinkovitosti. Za usporedbu, učinkovitost mRNA cjepiva koje su razvili Pfizer/BioNTech i Moderna bila je čak 95%.

Image
Foto: Ilustracija: Shutterstock

Studija iz Hong Konga objavljena u znanstvenom časopisu Lancet, u lipnju ove godine, otkrila je da zdravstveni radnici koji su u potpunosti cijepljeni BioNTechovom mRNA injekcijom imaju oko 10 puta veću količinu antitijela od onih koji su primili Sinovacovo inaktivirano cjepivo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaraza se i dalje širi

Stoga su tijekom posljednjih nekoliko mjeseci kineske vlasti pribjegle sve strožim mjerama za suzbijanje lokalnih epidemija. Ipak, zaraza se nastavila širiti. Prošloga je tjedna tako prijavljeno više od 130 slučajeva u istočnoj pokrajini Zhejiang, gdje se nalaze ključni proizvodni i izvozni centri u zemlji. Nekoliko lokalnih vlasti diljem Kine pozvalo je stanovnike da ne putuju kući za kinesku novu godinu kako bi smanjili širenje virusa.

Kako bi poboljšale slabljenje javnog imuniteta, kineske vlasti počele su uvoditi dopunske injekcije koristeći svoja cjepiva. Prošlog mjeseca, Zeng Guang, bivši glavni epidemiolog u Kineskom centru za kontrolu i prevenciju bolesti, priznao je da "podaci iz stvarnog svijeta pokazuju da će korištenje mRNA cjepiva ili rekombinantnih proteinskih cjepiva kao dopunske doze postići bolje rezultate", navodeći podatke iz zemalja kao što su Turska, Tajland i Libanon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Yanzhong Huang, viši suradnik za globalno zdravlje u Vijeću za vanjske odnose, izjavio je kako je u pitanju i politička igra. Kina je bila predvodnik u globalnoj utrci cjepiva veći dio prošle godine, koristeći staromodni pristup inaktiviranog virusa kako bi tijelo potaknulo da razvije imunitet. Također je izvezla milijarde doza u inozemstvo, pogotovo u zemlje u razvoju, što je pomoglo Pekingu u promicanju meke moći i jačanju međunarodnog utjecaja.

"Kada je Kina razvila vlastita cjepiva, koristili su to da pokažu tehnološki napredak Kine. A sada, ako preuzmu cjepivo strane proizvodnje, to je jednako priznanju da niste tako dobri kao druge zemlje u pogledu tehnoloških sposobnosti “, rekao je Huang.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razvijaju vlastita cjepiva

On smatra kako kineska vlada želi zaštititi interese svoje domaće industrije cjepiva. Dok su kineski regulatori uskratili odobrenje za cjepivo BioNTech, domaće tvrtke dobile su zeleno svjetlo za nastavak razvoja vlastitih mRNA cjepiva.

Prošlog mjeseca, kinesko Ministarstvo znanosti i tehnologije odobrilo je ispitivanje domaće razvijene mRNA cjepiva kao dopunske doze za odrasle osobe. Već su provedena klinička ispitivanja u zemljama koje uključuju Meksiko i Indoneziju, ali rezultati tek trebaju biti objavljeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cjepivo, ARCoVax, zajednički su razvili Walvax Biotechnology, Suzhou Abogen Biosciences i Akademija vojno-medicinskih znanosti. Njegova proizvodna baza u jugozapadnoj provinciji Yunnan ima kapacitet za proizvodnju 200 milijuna doza godišnje, prema podacima državnih medija.

"Nekoliko drugih kineskih tvrtki, uključujući državnog diva Sinopharm, također razvijaju mRNA cjepiva", rekao je Huang. "Peking će vjerojatno htjeti odobriti domaća mRNA cjepiva prije nego da zeleno svjetlo za bilo koje strano", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo