'OVO JE GROMOGLASAN POZIV NA BUĐENJE' / Dramatično upozorenje koje se tiče života svih nas: 'Mogli bismo prijeći granicu koja vodi u katastrofu'

Image
Foto: Shutterstock

Zemlje skupine G20, odgovorne za 80 posto globalne emisije, po trenutnim pokazateljima neće ispuniti ciljeve za 2030. godinu

26.10.2021.
21:14
Shutterstock
VOYO logo

Po trenutnim obvezama za smanjenje emisije stakleničkih plinova, globalno će temperatura porasti do kraja stoljeća za 2,7 stupnjeva Celzijevih, navodi se u izvješću Ujedinjenih Naroda objavljenom u utorak.

Na klimatskom samitu COP26 idućeg tjedna vođe će raspravljati o ambicioznijim obvezama koje se tiču smanjenja emisije stakleničkih plinova s ciljem ograničenja globalnog zagrijavanja na porast od 2 stupnja Celzijeva u odnosu na predindustrijsko razdoblje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjetska meteorološka organizacija (WMO) uoči dvotjednog samita u Glasgowu, koji počinje u nedjelju, objavila je da je koncentracija stakleničkih plinova dosegnula rekordne vrijednosti prošle godine te da je svijet daleko od ograničenja globalnog zagrijavanja. "Održivi razvoj je ugrožen, suočeni smo s nesigurnošću kada su posrijedi hrana i pitka voda, kao i sa zdravstvenim rizicima i sve očitijim rastućim uništenjem okoliša", navodi WMO u priopćenju.

"Vremenske i klimatske promjene, posebno poplave, oluje i suše, ostavile su goleme posljedice u brojnim državama regije. Sve navedene promjene zajedno uvelike utječu na dugoročni održivi razvoj", rekao je šef WMO-a Petteri Taalas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godišnje izvješće Programa Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP), koje mjeri jaz između očekivanih emisija i emisija dogovorenih Pariškim sporazumom iz 2015., navodi da nova obećanja predviđene emisije za 2030., za dodatnih 7,5 posto u odnosu na prethodne obveze.

Image
ZABRINJAVAJUĆA STUDIJA /

Klimatske promjene donijet će prirodne katastrofe, vremenske nepogode i ogromne štete

Image
ZABRINJAVAJUĆA STUDIJA /

Klimatske promjene donijet će prirodne katastrofe, vremenske nepogode i ogromne štete

'Sat glasno otkucava'

Ako se trend nastavi do kraja stoljeća globalno bi se temperatura povećala za 2,7 stupnjeva Celzijevih, što je nešto manje od 3 stupnja Celzijevih iz UNEP-ove prošlogodišnje projekcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Da bismo ograničili globalno zagrijavanje na 1.5 Celzijevih stupnjeva, imamo osam godina da gotovo prepolovimo emisije stakleničkih plinova: osam godina da napravimo planove, uspostavimo politike, implementiramo ih i na kraju ostvarimo smanjenja", poručili su iz UNEP-a, prenosi Euronews. "Sat glasno otkucava" dodali su.

Potrebno je smanjenje emisije stakleničkih plinova od 30 posto kako bi se ograničilo zagrijavanje na 2 stupnja Celzijeva te smanjenje od 55 posto kako bi se zagrijavanje ograničilo na 1,5 stupnjeva Celzijevih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zemlje skupine G20, odgovorne za 80 posto globalne emisije, po trenutnim pokazateljima neće ispuniti ciljeve za 2030. godinu.

"Ako ne dođe do značajnog smanjenja emisija u sljedećem desetljeću, zauvijek ćemo izgubiti mogućnost da dosegnemo 1,5 stupnjeva", rekao je glavni tajnik UN-a Antonio Guterres novinarima. "Ovo je još jedan gromoglasan poziv na buđenje", dodao je. "Apsolutno je nužno da se sve zemlje G20 prije ili u Glasgowu obvežu da su kompatibilne sa smanjenjem na 1,5 stupnjeva", poručio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Jaz u emisijama štetnih plinova rezultat je jaza u vodstvu. Ipak, lideri još uvijek mogu napraviti prekretnicu u zeleniju budućnost umjesto prijeći granicu koja vodi u klimatsku katastrofu", rekao je Guterres sugerirajući da u izvješću ipak postoji tračak nade. 

Smanjenje emisije stakleničkih plinova

Najnoviji podaci UN-a pokazuju da su 143 zemlje, koje čine oko 57 posto globalnih emisija, podnijele nove ili ažurirane planove smanjenja emisija prije samita COP26, što bi dovelo do smanjenja emisija tih zemalja od 9 posto do 2030, u odnosu na 2010.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali ako se uzmu zajedno sva obećanja 192 zemlje prema Pariškom sporazumu, očekuje se povećanje globalnih emisija od oko 16% do 2030. u odnosu na 2010., što bi dovelo do zagrijavanja od oko 2,7 stupnjeva Celzijevih.

Kina i Indija, zajedno odgovorne za oko 30 posto globalnih emisija, još se nisu obvezale na dodatna smanjenja emisije stakleničkih plinova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ako sada ne djelujemo, bit će prekasno'

Sir David Attenborough također je poslao upozorenje uoči klimatskog summita COP26 u Glasgowu. "Ako sada ne djelujemo, bit će prekasno. Najbogatije nacije imaju moralnu odgovornost pomoći najsiromašnijima na svijetu. Bilo bi katastrofalno da ignoriramo njihove probleme. Svaki dan u kojem ne učinimo nešto po tom pitanju je izgubljen dan", rekao je Attenborough za BBC

Kazao je da je UN-ovo istraživanje dokazalo da su rizici stvarni. "Ono što su klimatski znanstvenici govorili 20 godina i ono o čemu smo izvještavali nije bila lažna uzbuna. Stvari se pogoršavaju", dodao je. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo