PREMINUO ŠEMSO ŠILJAK: / Najpoznatiji bjegunac i posljednji osuđenik na smrt u Jugoslaviji umro na slobodi

Image
Foto: Federalna.ba

U četvrtak, 2. ožujka u kolektivnom centru Balkan u Goraždu, gdje je živio, u 89. godini preminuo je Šemso Šiljak, posljednji osuđenik na smrt u bivšoj Jugoslaviji.

2.3.2017.
9:06
Federalna.ba
VOYO logo

Šemso Šiljak osuđen je na smrt zbog dvostrukog ubojstva braće Pleh iz Goražda '70-ih godina prošlog stoljeća, jedan od braće Pleh bio je porezni inspektor koji je otkrio njegovu utaju poreza u kafiću u mjestu Mravinjac kraj Goražda u istočnoj Bosni, javlja Klix.ba.

Tri godine proveo je bježeći od policije i skrivajući se u obližnjim šumama i pećinama. O njegovom vještom skrivanju koje je trajalo tri godine, tri mjeseca i 27 dana su kružile razne priče i legende.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skrivao se tri godine

Stariji Goraždani pričaju kako zločin koji je Šemso počinio nije bio slučajan i da je bio dobro isplaniran. Navodno su ga prije ubojstva viđali kako s torbama odlazi u šumu gdje je najvjerojatnije unaprijed planirao skrivanje ili napravio neko sklonište.

Nakon uhićenja izvršenje kazne čekao je dvije godine u zatvorskoj ćeliji. Izbjegao je streljanje jer se žalio na presudu, što je rezultiralo ukidanjem kažnjavanja smrću pa mu je kazna preinačena na 20 godina zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U zatvoru u Zenici je dočekao i početak rata u BIH, a kasnije je i pomilovan kao zatvorenik stariji od 60 godina.

Intervju

Šiljak je dao intervju za 24sata u kolovozu 2016. godine. No, o skrivanju, ubojstvu i ostalom nije htio reći ni riječi. Kazao je da je dvije godine čekao na izvršenje smrtne kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Osudili su me na smrt, kako je rekao predsjednik sudskog vijeća, u ime naroda. Dvije godine, dva mjeseca i četiri dana bio sam u ćeliji smrtnoj u Centralnom zatvoru u Sarajevu. Tamo sam završio u ožujku 1979. godine. Na sredini ćelije bila je rešetka, stražar je stajao s jedne strane, a ja s druge. On je bio tu da se ja ne ubijem. Nismo smjeli razgovarati. On sjedi, čita novine, radi nešto, a ja isto sjedim i čekam', kazao je Šemso u intervjuu za 24 sata.

Žalio se na odluku suda

'Poslije smrtne ćelije bilo je ili metak u čelo ili će me pustiti. Ali, eto, blagodati 1980. godine, umro je Tito... Nakon njegove smrti došao je načelnik, pozvao me je da siđem i rekao: “Oslobodili su te smrtne kazne, odslužit ćeš 20 godina”', ispričao je Šemso.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon više od dvije godine čekanja da dobije metak u čelo saznao je da kazna neće biti izvršena, ali da ga čeka 20 godina teške robije u zatvoru Zenica. Predsjedništvo Jugoslavije smanjilo mu je kaznu za pet godina, a kad je došla nova vlast, Alija Izetbegović pomilovao je sve koji su u zatvoru navršili 60 godina.

O svemu što je proživio, Šemso nikad nikome nije pričao, i sve što se zna o njegovim hajdučkim danima bazirano je na nagađanjima. Navodno je imao brojne pomagače tijekom skrivanja, a pisalo se i da se prerušavao i dolazio u Goražde, ali pravu istinu Šemso nikad nikome nije otkrio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednja smrtna kazna

Posljednja smrtna kazna u bivšoj Jugoslaviji izvršena je na Dušanu Kosiću na području Karlovca u veljači 1987. godine. Kosić je bio osuđen zbog ubojstva četvero ljudi, vozača kamiona Čedomira Matijevića, njegove supruge i njegove dvije malene kćeri. Njihova trupla policija je pronašla u njihovu domu na periferiji Karlovca u ožujku 1983. godine.

Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo