Jedna od najneobičnijih hladnoratovskih drama započela je 1965. kada je Charles Robert Jenkins, tada 24-ogodišnji narednik nadimka Scooter iz Sjeverne Karoline nestao jedne noći u siječnju dok je bio u ophodnji u blizini demilitarizirane zone između dviju Koreja.
Jenkins je 2004. izjavio da je prebjegao kako bi izbjegao dužnost u Južnoj Koreji i izmakao ratu u Vijetnamu.
Napio se pa pobjegao
"Bilo je vrijeme Božića, bilo je hladno i mračno. Počeo sam piti. Nikad nisam popio toliko alkohola", ispričao je.
Popio je, kako je rekao, deset piva, uzeo ljude u ophodnju i rekao im da pričekaju dok provjeri cestu ispod njih. Tada je krenuo prema Sjevernoj Koreji, stavivši na vrh puške bijelu majicu.
Kaže da je planirao otići u Rusiju i predati se, i nije očekivao da će ga Pjongjang zadržati.
Dok je bio u Sjevernoj Koreji učio je vojnike engleski i glumio zlog američkog špijuna u propagandnom filmu. Jenkins je tamo susreo i oženio Hitomi Sogu, Japanku 20 godina mlađu od njega koju je otela Sjeverna Koreja kako bi pomogla u obučavanju špijuna.
Velik strah
Strah za osobnu sigurnost i sigurnost obitelji koju je zasnovao onemogućili su mu da odbije bilo kakavu zadaću koja je stavljena pred njega.
"Ne kažete 'ne' Sjevernoj Koreji. Kažete jednu lošu stvar o Kim Il-sungu i iskopali ste si rupu, jer nestajete", rekao je, misleći pritom na osnivača te države.
Sogi je dopušteno da se vrati u Japan 2002. a Jenkins je otišao za njom s njihove dvije kćeri 2004. Tamo je napisao knjigu o svojim iskustvima u Sjevernoj Koreji.