Više od 300 ljudi u njemačkom gradu Fürthu okupilo se u petak ujutro na eksperimentalnoj luteranskoj crkvenoj službi koju je generirala umjetna inteligencija, piše Associated Press.
Bradati avatar monotonog glasa pojavio se na ogromnom ekranu iznad oltara, a zatim je počeo propovijedati ispunjenoj crkvi svetog Pavla u ovom bavarskom gradu. Cijelu službu vodila su četiri različita avatara: dvije mlade žene i dva mladića.
Propovijed, molitva i glazba trajali su 40 minuta. Uz ChatGPT, osmislio ih je i Jonas Simmerlein, 29-godišnji teolog i filozof sa Sveučilišta u Beču.
"Rekao bih da oko 98 posto dolazi iz stroja", poručio je znanstvenik.
Simmerlein je pojasnio i kako je zatražio od umjetne inteligencije sadržaj propovijedi. 'Zamolio' ju je i da se uvrste psalmi, molitve i blagoslov.
"Na kraju se dobije prilično solidna crkvena služba", rekao je.
Između ostalih tema, umjetna je inteligencija vjernicima propovijedala o ostavljanju prošlosti iza sebe i fokusiranju na sadašnje izazove.
Vjernici koji su prisustvovali ovoj inovaciji uglavnom su bili pozitivno iznenađeni. Ipak, većina kao negativnu stranu ističe nedostatak emocija avatara, a manjkalo je i interakcije s vjernicima.
Simmerlein je poručio da mu nije namjera zamijeniti vjerske vođe umjetnom inteligencijom, već je to način koji bi im mogao pomoći u svakodnevnom radu u njihovim zajednicama.
Crkvena služba koju je generirala umjetna inteligencija jedan je od mnoštva događaja na konvenciji protestanata Deutscher Evangelischer Kirchentag u bavarskim gradovima Nürnbergu i susjednom Fürthu koja se održava od srijede do nedjelje.
Konvencija se održava ljeti svake druge godine na drugom mjestu u Njemačkoj. Deseci tisuća vjernika mole, pjevaju i razgovaraju o vjeri, ali i aktualnim događajima. Tako je ove godine riječ o globalnom zatopljenju, ratu u Ukrajini i umjetnoj inteligenciji.