Ukrajinsko ministarstvo obrane zahvalilo je Hrvatskoj na podršci i pomoći u protekle dvije godine otkako je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu u veljači 2022. godine.
"Hvala, Hrvatska!", započeli su objavu na društvenoj mreži X, nekadašnjem Twitteru ističući zahvalnost "svakoj zemlji, političaru ili osobi", koja je podržavala i nastavlja podržavati Ukrajinu. "Pobijedit ćemo", napisali su uz video helikoptera Whirlybirds koji su im stigli s Balkana.
Na kratkoj snimci se vide moćni helikopteri koji čuvaju ukrajinsko nebo.. "Snaga zajedništva nas nosi bliže pobjedi", također je poručilo ukrajinsko Ministarstvo obrane.
Ukrajini smo slali helikoptere, raketne bacače...
Uz politiku, financijsku i humanitarnu pomoć, Hrvatska je Ukrajini poslala 14 transportnih helikoptera, među kojima je dvanaest helikoptera MI 8 MTV-1 i dva helikoptera MI 8T. U hrvatskoj su vojsci služili od Domovinskog rata. Mogu ponijeti do 50 ljudi, po potrebi i oklopno vozilo, ali nemaju naoružanje.
S njih su skinute sve postojeće oznake, mijenjao se i potrošni materijal, a preko Mađarske i Slovačke prvo su stigli u Poljsku, a potom u Ukrajinu. Tamo su već bili na remontu pa je Ukrajincima ta tehnologija potpuno poznata.
Ranije je Hrvatska isporučila i određeni broj potpuno novih višecijevnih raketnih bacača RAK-SA 12 kalibra 128 mm.
Premijer Andrej Plenković krajem prošle godine najavio je da će Hrvatska osigurati još pet milijuna eura za razminiranje Ukrajine. Dodao je da će Hrvatska, koja ima veliko iskustvo u procesu razminiranja, pomoći svojim strojevima i ekspertizom.
"Želja svih nas je da pomognemo razminiranje, ali gospodarsku i fizičku obnovu Ukrajine i prije svega da joj pomognemo u njenim nastojanjima da ostvari svoju teritorijalnu cjelovitost i slobodu. Mi smo kao i Ukrajina bili žrtve agresije i posljedice miniranih područja osjetile su se desetljećima", rekao je.
Ovisna o vojnoj pomoći sa Zapada
"Mi smo kao i Ukrajina bili žrtve agresije i posljedice miniranih područja osjetile su se desetljećima", rekao je Plenković.
Ukrajina je ovih dana obilježila drugu godišnjicu rata, a prošlu je godinu obilježila neuspješna ofenziva ukrajinskih snaga. "Rezultat toga je da sada imamo jedno jako teško stanje u Ukrajini kao državi", objasnio je ranije bivši ministar obrane Ante Kotromanović za Danas.hr.
Situacija na bojišnici je teška, a ruske snage napadaju i ostvaruju uspjehe koji su, doduše, vrlo ograničeni i iznimno skupi. Institut za proučavanje rata (ISW) u novoj, opširnoj analizi stanja na ukrajinskoj bojišnici navodi kako ruske snage nastavljaju s ofenzivnim operacijama u Ukrajini unatoč teškim gubicima, oslanjajući se na napore kriptomobilizacije. S druge strane, procjenjuje se da je Rusija do sad izgubila više tenkova na ukrajinskom bojištu nego što ih je imala kad je pokrenula invaziju.
Vojna pomoć koja stiže iz SAD-a i dalje je ključna budući da, navodi ISW, Amerika jedina ima resurse da Ukrajini da ono što joj sada najviše treba. No, Ukrajina se trenutno suočava s problemom pomoći koja dolazi sa Zapada. Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg već je upozorio da se na bojišnici već osjete posljedice američkog neuspjeha u odobravanju nastavka vojne pomoći Ukrajini.
POGLEDAJTE VIDEO: Alina je u Zagreb stigla u prvim danima rata u Ukrajini: Iz Hrvatske sanja oslobođenje rodnog grada