STRAH NAKON AMERIČKOG POTEZA /

Zabrinuti su u velikoj europskoj zemlji - hoće li nakon Afganistana Biden i njih ostaviti u katastrofi

Image
Foto: Profimedia

Ukrajina strahuje da bi im SAD po modelu Afganistana mogao uskratiti svoju pomoć u borbi protiv proruskih separatista

19.8.2021.
8:54
Profimedia
VOYO logo

Nakon što se američka vojska povukla, a talibani preuzeli Afganistan, u Ukrajini vlada zabrinutost da bi američki predsjednik Joe Biden mogao uskratiti i njima podršku u sedmogodišnjem vojnom sukobu s Rusijom. Atlantic Council piše da analitičari predviđaju dalekosežne geopolitičke posljedice pada afganistanske vlade.

No, to samo potvrđuje dobro poznati Bidenov stav da svaka zemlja ima ograničeni prostor djelovanja kojim može opravdati američka ulaganja u financijske, političke, diplomatske i vojne resurse. U protivnom, SAD će preispitati svoju strategiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
BIDEN SE OBRATIO JAVNOSTI /

'Naslijedio sam Trumpov dogovor. Bilo je ili to, ili rat s talibanima. Nećemo ginuti u ratu u kojem se Afganistanci nisu spremni boriti. Dali smo im sve'

Image
BIDEN SE OBRATIO JAVNOSTI /

'Naslijedio sam Trumpov dogovor. Bilo je ili to, ili rat s talibanima. Nećemo ginuti u ratu u kojem se Afganistanci nisu spremni boriti. Dali smo im sve'

"Još jedna ili još pet godina američke vojne prisutnosti ne bi utjecalo na činjenicu da afganistanska vojska ne može ili neće obraniti vlastitu državu", izjavio je Biden 14. kolovoza, dok su talibani marširali prema Kabulu, dodavši da mu nije prihvatljivo beskonačno američko uplitanje u rat u drugim zemljama. Hoće li se tako nešto dogoditi i u Ukrajini? Odgovor bi mogao doći vrlo skoro, jer će Joe Biden 30. kolovoza ugostiti svog ukrajinskog kolegu Volodymyra Zelenskog.

Nesposobnost Amerike u ovakvim slučajevima

Washington Post piše kako je povlačenje iz Afganistana pokrenulo preispitivanje američke uloge u svijetu. Rusija i Kina već pomno smišljaju kako bi mogli izvući koristi od talibanske vlasti. Europska je unija u utorak okupila sve ministre vanjskih poslova zemalja članica, koji su unisono i otvoreno kritizirali SAD zbog bojazni od novog izbjegličkog vala, ali i terorističkih napada pokrenutih iz ponovno formiranih centara u srednjoj Aziji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potencijalni nasljednik njemačke kancelarke Angele Merkel i šef CDU-a Armin Laschet američko je povlačenje iz Afganistana nazvao "najvećim debaklom koji je NATO doživio od svog osnivanja”. Latvijski ministar obrane Artis Pabriks požalio se da je odluka o povlačenju bila nametnuta EU. “Ova era je gotova. Nažalost, Zapad, a osobito Europa, pokazuju da su globalno slabiji”, poručio je Pabriks.

Kineski ministar vanjskih poslova, Wang Yi u razgovoru s američkim državnim tajnikom Anthonyjem Blinkenom je rekao da brzo povlačenje vojnika iz Afganistana ima "ozbiljan negativan utjecaj”, koji je pokazao nesposobnost Amerike da preseli svoj model upravljanja u državu različite kulture i povijesti.

Fokus na važnije teme

Jedan od šefova Međunarodne krizne grupe i član Obamine administracije za ljudska prava Stephen Pomper rekao je da se u posljednjih 20 godina ispostavilo da je “napredovanje politike ljudskih prava putem vojne intervencije izuzetno teško” te naveo primjer Libije, gdje je svrgnut Moammer Gaddafi, ali je uslijedio kaos. Ista je stvar i u Afganistanu - nakon uloženih života i milijardi, nije uspostavljen održivi mir.

"Odluka da se ne nastavi voditi rat u kojem se ne može pobijediti, zbog manje važnog interesa, teško može značiti da se Sjedinjene Države neće boriti kad ulozi budu veći", poručuje za Washington Post Stephen Walt, stručnjak za međunarodne odnose s Harvarda. Štoviše, okončanje misije u Afganistanu, smatra on, omogućit će Washingtonu da se fokusira na važnije teme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo