ŠIRI SE BOJNO POLJE /

Ukrajina stoji iza napada na Wagner grupu… u Sudanu: 'Želimo izvući Afriku iz ruskog zagrljaja'

Image
Foto: Profimedia

Govoreći za CNN, ukrajinski vojni izvor opisao je operaciju kao djelo 'ne-sudanske vojske', a na upit stoji li Kijev iza napada, samo je rekao da su 'vjerojatno odgovorne ukrajinske specijalne službe'

20.9.2023.
13:12
Profimedia
VOYO logo

Ukrajinske specijalne službe vjerojatno stoje iza niza napada bespilotnim letjelicama i kopnenih operacija usmjerenih protiv milicije koju podržava Wagner grupa u blizini sudanskog glavnog grada Kartuma, piše CNN. Time su, čini se, posljedice ruske invazije na Ukrajinu proširene daleko od prve linije bojišnice.

Govoreći za CNN, ukrajinski vojni izvor opisao je operaciju kao djelo "ne-sudanske vojske". Na upit stoji li Kijev iza napada, izvor je samo rekao da su "vjerojatno odgovorne ukrajinske specijalne službe".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
POZNATI PO OKRUTNOSTI I NASILJU /

Putin bi trebao ove prijetnje shvatiti ozbiljno: Ekstremno desna frakcija Wagnera mogla bi ga koštati glave?

Image
POZNATI PO OKRUTNOSTI I NASILJU /

Putin bi trebao ove prijetnje shvatiti ozbiljno: Ekstremno desna frakcija Wagnera mogla bi ga koštati glave?

Natpisi na dronovima - na ukrajinskom

Operacija je uključivala niz napada na paravojnu skupinu Rapid Support Forces (RSF) za koju se vjeruje da prima pomoć Wagner grupe, ruske plaćeničke skupine, u borbi protiv sudanske vojske za kontrolu nad zemljom. CNN nije mogao neovisno potvrditi upletenost Ukrajine u niz napada, ali snimke koje je dobio CNN otkrile su obilježja napada dronovima u ukrajinskom stilu.

Dvije komercijalne bespilotne letjelice koje Ukrajinci naširoko koriste bile su uključene u najmanje osam napada, a na upravljaču drona vidi se tekst ispisan na ukrajinskom. Stručnjaci su također rekli da je korištena taktika napada dronovima - obrušavanje izravno na metu - koja dosad nije viđena u oružanim sukobima u Sudanu i drugdje u Africi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dramatično širenje rata protiv Rusije

Tajni udari Ukrajine u Sudanu označili bi dramatično i provokativno širenje rata protiv Moskve. Visoki sudanski vojni izvor rekao je da "nije imao saznanja o ukrajinskoj operaciji u Sudanu" i da ne vjeruje da je to istina. Čini se i da više američkih dužnosnika nije znalo za navodni incident te su izrazili iznenađenje sugestijom da su udare i kopnenu operaciju možda izvele ukrajinske snage.

Udari su uslijedili samo dva dana nakon što je Wagner grupa organizirala veliki konvoj oružja u Sudan preko garnizona RSF-a u al-Zurugu, na jugozapadu zemlje blizu granice s Čadom. Navodno je velik broj vozila, uključujući nekoliko kamiona koji su prevozili oružje skupine Wagner, stigao u grad Zurug 6. rujna, a CNN je dobio satelitske slike koje pokazuju više od 100 vozila, uključujući mnoštvo kamiona, u garnizonu istoga dana.

Kakva je budućnost ruskih operacija u Africi?

Šest bespilotnih letjelica napalo je kamione dok su prelazili most Shambat, a u još osam napada pogođena su parkirana vozila, zgrade i naoružani ljudi u Omdurmanu i zapadnom predgrađu Ombada, gdje je sudanska vojska posljednjih tjedana izvela niz zračnih napada ciljajući na položaje RSF-a koji su navodno odnijeli brojne civilne živote.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smrt Jevgenija Prigožina potaknula je pitanja o budućnosti Wagnerovih operacija u Africi, gdje je plaćenička skupina koristila brutalnu taktiku za podupiranje militantnih skupina i autoritarnih režima u zamjenu za mineralna bogatstva. Vjeruje se da su ti resursi - uključujući ogromne koncesije u sudanskoj rudarskoj industriji zlata - pomogli Moskvi u ratnim djelovanjima u Ukrajini i pomogli joj da zaobiđe opsežne zapadne sankcije. Analitičari i istraživači nagađaju da je Kremlj konsolidirao kontrolu nad aktivnostima plaćeničke skupine u Africi kao dio većeg napora da se ta skupina stavi pod kontrolu ruskog ministarstva obrane nakon Prigožinove neuspjele pobune u lipnju.

Kuleba: Naša strategija nije zamijeniti Rusiju

A dok se bori protiv Rusije, Kijev je pridao stratešku važnost produbljivanju prekomorskih veza, uključujući one s afričkim zemljama. Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba tri puta je putovao na taj kontinent u posljednjih godinu dana, posjetivši više od 10 zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Rusija se silno trudi zadržati zemlje u svojoj orbiti putem prisile, podmićivanja i straha. Rusija ima dva alata za svoje djelovanje u Africi, a najmoćniji su propaganda i Wagner. Naša strategija nije zamijeniti Rusiju, već osloboditi Afriku iz ruskog stiska”, rekao je Kuleba u nedavnom intervjuu za Agenciju France Presse.

POGLEDAJTE VIDEO: 'Prigožinov privatni pilot jučer se nije pojavio na poslu. Ovo je 99,99% organizirana akcija ruskih vlasti'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo