'UKRADENA BEBA' RIJEŠILA TAJNU ZVANU ŽIVOT: / Uz pomoć DNK testa doznala je da nikad nije ni bila oteta

Image
Foto: Profimedia, AFP

Inés Madrigal je nakon pola stoljeća svog života otkrila istinu za koju je smatrala da je puno mračnija i dio neobične prakse u Španjolskoj

3.8.2019.
9:14
Profimedia, AFP
VOYO logo

Prva osoba koju je španjolski sud proglasio "ukradenom bebom" u zemlji, pronašla je svoju biološku obitelj nakon DNK testa. Uz to, Inés Madrigal je otkrila da nije ukradena, već usvojena, javlja BBC. Sud je prošle godine presudio jednom starijem liječniku da ju je razdvojio od majke kao novorođenče. Ova pedesetogodišnjakinja je bila test za mnogu nezakonito otetu djecu. Praksa je započela pod generalom Franciscom Francom i trajala je 50 godina, sve do 1990-ih. Nitko ne zna koliko je djece bilo ukradeno, ali grupe žrtava procjenjuju da bi njihov broj mogao biti čak 300.000.

Madrigalino otkriće o tome da ju je majka dobrovoljno dala na usvajanje potaknulo je tužitelje da ponovno razmotre slučaj. Naime, ona se prošle godine obratila tvrtki za genetičku analizu u Kaliforniji 23andMe i dala uzorak sline. Tvrtka ju je u siječnju kontaktirala s vijestima da ima rođaka u Španjolskoj. Putem njega uspjela je stupiti u kontakt sa svojom biološkom braćom i sestrama. Otkrila je da je njezina biološka majka umrla 2013., ali da je imala tri brata na majčinoj strani i tetu. Njihova DNK se podudarala i braća su otkrila da im je majka rekla kako imaju sestru koju je dobrovoljno dala za usvajanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DJEČAK (7) U ZAGREBU IŠAO PO KRUH I ZA DLAKU IZBJEGAO OTMICU: /

'Mama, nikad neću zaboraviti njegovo lice'

Image
DJEČAK (7) U ZAGREBU IŠAO PO KRUH I ZA DLAKU IZBJEGAO OTMICU: /

'Mama, nikad neću zaboraviti njegovo lice'

Iz nepoželjne obitelji

"Konačno sam riješila zagonetku zvanu moj život", rekla je Madrigal novinarima u Madridu.

El Mundo je izvijestio da joj je jedan od braće 2015. godini poslao poruku na Facebooku jer je tražio bebu rođenu u lipnju 1969. godine. Njezina posvojiteljica, Inés Pérez, rekla joj jes 18 godina da je usvojena, a kada se pojavio skandal s "ukradenim bebama" počela je istraživati ​​svoju prošlost. Ta praksa je započela krajem tridesetih godina prošlog stoljeća, kada su djeca odvođena iz "nepoželjnih" obitelji, često zato što su ih vladajući fašisti prepoznali kao republikance. Majkama je bilo rečeno da su im djeca umrla na porođaju, a njihova bi djeca tada bila predana parovima koji su imali veze s režimom, često uz pomoć Katoličke crkve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liječnik ju je poklonio

Inés je vjerovala da je oteta nakon rođenja. Njezina posvojiteljica rekla je sucu prije svoje smrti da joj je dr. Eduardo Vela dao djevojčicu kao dar, zato što nije mogla imati djece. Vela je najprije priznao da je potpisao njen rodni list, navodeći da su gospođa Pérez i njezin suprug biološki roditelji, ali je na suđenju prošle godine rekao je da potpis nije njegov. Njegova je klinika inače zatvorena 1982., a sud je utvrdio da je on počinio tri kaznena djela na štetu Inés Madrigal, uključujući falsificiranje dokumenata i predaju djeteta bez pristanka roditelja.

On je oslobođen optužbi nakon što je sud presudio da je Inés Madrigal predugo čekala s ulaganjem prigovora. Njegova oslobađajuća presuda navela je tužitelje da podnesu žalbu Vrhovnom sudu Španjolske, a taj postupak još traje. Potom je Madrigal rekla tužiteljima da je pronašla svoju biološku obitelj, a oni su joj naredili da provjeri vlastite DNK testove. Naposljetku je donesena odluka da se presuda kojom je dr. Vela ukrao dijete više ne smatra valjanom. Međutim, španjolski mediji tvrde kako se očekuje da će postupak na Vrhovnom sudu biti nastavljen, što bi trebalo pomoći objasniti koliko dugo će vlasti morati procesuirati one koji su navodno sudjelovali u skandalu s ukradenim bebama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo