izvješće un-a /

Ubojstvo novinara Jamala Khashoggija: 'Otvoriti istragu protiv saudijskog princa'

Image
Foto: AP Images/Facebook

Novinara su saudijski agenti ubili u saudijskom konzulatu u Istanbulu 2. listopada prošle godine

19.6.2019.
16:06
AP Images/Facebook
VOYO logo

Postoje ozbiljni dokazi da su saudijski prijestolonasljendik Mohammed bin Salman i drugi visoki dužnosnici osobno odgovorni za ubojstvo novinara Jamala Khashoggija, objavila je u srijedu UN-ova stručnjakinja za ljudska prava.

U izvješću specijalne izvjestiteljice Agnes Callamard piše da bi se na temelju tih dokaza trebala pokrenuti nepristrana međunarodna istraga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Khashoggija su saudijski agenti ubili u saudijskom konzulatu u Istanbulu 2. listopada prošle godine.

Saudijske vlasti ustraju u tvrdnji da nisu djelovale po naredbama princa Mohammeda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu rekao je da Ankara "snažno podržava" poziv UN-a da se istraži uloga Bin Salmana i drugih saudijskih dužnosnika u ubojstvu disidentskog novinara Washington Posta.

"Snažno podržavamo UN-ov savjet da se rasvijetli Khashoggijevo ubojstvo i da odgovorni odgovaraju", rekao je Cavusoglu u izjavi koju je prenijela državna agencija Anadolija. 

Khashoggijeva zaručnica pozdravila je UN-ovo izvješće kao "dobrodošlu" vijest.

"Poziv posebne izvjestiteljice UN-a da se MBS-a istraži zbog ubojstva mojeg voljenog Jamala dobrodošla je vijest. Sada je vrijeme da članice Vijeća sigurnosti UN-a djeluju na osnovi te preporuke", napisala je Hatice Cengiz u srijedu na Twitteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pravda mora biti zadovoljena i istina otkrivena."

"Vjerodostojni dokazi"

Posebna UN-ova izvjestiteljica za proizvoljna ubojstva Callamard ocijenila je u izvješću da se slučaj Khashoggija mora sagledati u kontekstu pritvaranja i mučenja drugih novinara i aktivista zadnjih godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prijestolonasljednik je najblaže rečeno odobravao takvo ponašanje i dopuštao ponavljanje i eskalaciju takvih zločina", ustvrdila je.

"Prijestolonasljednik je svjesno preuzeo rizik da budu počinjeni drugi zločini, kao što je Khashoggijevo ubojstvo, zapovijedio li on izravno ili ne taj specifični zločin", dodala je.

Callamard je navela da je svaki stručnjak s kojim je razgovarala u pripremi izvješća rekao da je princ Mohammed morao barem znati za akciju Khashoggi, jer je ona zahtijevala značajnu vladinu koordinaciju i resurse.

Dodala je da je prijestolonaljednik otkrio da je pozorno pratio slučaj u televizijskom intervjuu koji je dao nedugo nakon ubojstva, ali prije nego je zločin potvrđen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uništavanje dokaza također ne bi bilo moguće bez njegova znanja, zaključila je.

Potraga za pravdom u tom slučaju nije prvenstveno stvar "pronalaska pištolja iz kojeg se dimi i osobe koja ga drži".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o onima koji su "zlorabili ili nisu ispunili dužnosti koje im nalaže njihov položaj na vlasti" u kontekstu naručivanja ubojstva.

Callamard smatra da bi se države trebale pozvati na univerzalnu jurisdikciju u tom slučaju, što znači da bi se sumnjivcima moglo suditi izvan Turske i Saudijske Arabije.

Callamard je istaknula da je njezina istraga pokazala da nijedna od te dvije zemlje nije do sada u tom slučaju poštivala međunarodne standarde.

Dvije zemlje poslale su stručnjake da istraže mjesto ubojstva tek dva tjedna nakon što se ono dogodilo, a turski dužnosnici imali su samo šest sati da obave svoj posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nisu pronađeni tragovi krvi, što po Callamard ukazuje na to da je ubojstvo bilo ili planirano i da su bile poduzete mjere da se spriječi širenje tjelesnih tekućina ili da su dokazi uklonjeni.

Turski dužnosnici nisu mogli pretražiti dovoljno rano rezidenciju saudijskog konzula u Istanbulu i nisu ga intervjuirali, kritizirala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz to, Callamard je pozvala glavnog tajnika UN-a Antonija Guterresa da pokrene "kaznenu istragu" protiv počinitelja tog ubojstva i uspostavi sudski mehanizam.

Saudijska Arabija započela je sudska saslušanja protiv 11 optuženika u tom slučaju, od kojih petorici prijeti smrtna kazna.

Callamard će izvješće predstaviti na redovitoj sjednici UN-ova Vijeća za ljudska prava koja počinje ovaj tjedan u Ženevi.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo