U TIJEKU KRIZNI SASTANCI EUROPSKIH LIDERA / 'Britanija možda nikada i ne pokrene proces razvoda od EU-a'

Image
Foto: AFP
27.6.2016.
14:13
AFP
VOYO logo

Kako prenosi agencija AFP, neimenovani je diplomat kazao kako "osobno smatra da oni (Britanci) nikada neće obavijestiti Uniju o namjeri svoga izlaska".

Image
OZBILJNO UPOZORENJE EUROPSKIH ČELNIKA: /

'Neće to biti prijateljski razvod, nećemo dopustiti da nam uzmu našu Europu'

Image
OZBILJNO UPOZORENJE EUROPSKIH ČELNIKA: /

'Neće to biti prijateljski razvod, nećemo dopustiti da nam uzmu našu Europu'

Mogu ponoviti referendum ili odugovlačiti

Prema članku 50. Lisabonskog ugovora, država koja izlazi iz EU-a mora i službeno o tome obavijestiti Europsko vijeće. Spomenuti diplomat nije konkretnije rekao smatra li da će Velika Britanija to izbjeći održavanjem novog referenduma ili će jednostavno odugovlačiti proces da bi iz tog 'razvoda' izvukla što više.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Odluka o tome je na Londonu", kazao je isti neimenovani diplomat.

AFP ističe kako partneri u Europskoj uniji očekuju od Velike Britanije da službenu obavijest uputi najkasnije do 25. prosinca ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sastanci uoči samita

Ključne članice Europske unije Njemačka, Francuska te Italija trebaju održati krizne razgovore s predsjednikom EU-a Donaldom Tuskom u Parizu i Berlinu u ponedjeljak na kojima će razgovarati o britanskom izlasku iz bloka, uoči dvodnevnog samita čelnika bloka.

Tusk se u Parizu sastao s francuskim predsjednikom Françoisom Hollandeom i očekuje se da im se pridruže njemačka kancelarka Angela Merkel i talijanski premijer Matteo Renzi na raspravi i radnoj večeri u Berlinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoji pritisak europskih članica na London da se pokrene članak 50. Lisabonskog ugovora prema kojemu je zemlja koja odluči napustiti EU dužna službeno obavijestiti ostale članice i nakon te službene obavijesti počinje teći dvogodišnji rok za pregovore.

Postupak razvoda

Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Marc Ayrault rekao je tijekom vikenda da se postupak 'razvoda' od EU-a treba pokrenuti sljedećih dana, no kancelarka Merkel poslije je ublažila pritisak rekavši da je žurba za britanskim izlaskom neopravdana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoje i napetosti unutar njemačke vladajuće koalicije u pogledu toga kako provesti postupak Brexita, a stranka lijevog centra Socijaldemokrati (SPD) je odbacila kancelarkin poziv na mekši stav prema Velikoj Britaniji.

Najgora stvar koju EU može učiniti u jeku Brexita jest da se "zapetlja u proceduralne rasprave" o britanskom izlasku iz bloka, smatra talijanski premijer Matteo Renzi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Posljednja stvar koju EU treba učiniti jest da se ove godine upušta u raspravu o proceduri", rekao je Renzi pred talijanskim Senatom prije leta u Berlin na razgovore o britanskom izlasku iz EU-a s francuskim, njemačkim i EU kolegama.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo