U SAD-u UKINUT 'NET NEUTRALITY' - ŠTO TO ZNAČI ZA OBIČNE LJUDE? U principu, internet za bogate i internet za siromašne

Image
Foto: AFP

Internet "u dvije klase" tehnički će postojati samo u SAD-u, odnosno za korisnike telekomunikacijskih tvrtki koje su uložile žalbu pred FCC-om

16.12.2017.
10:35
AFP
VOYO logo

Gotovo je s ravnopravnošću svih na internetu, barem (ili zasad) u Sjedinjenim Američkim Državama gdje je tamošnja Komisija za savezne komunikacije (Federal Communications Commision, FCC) u četvrtak ukinula pravila iz 2015. kojima se osigurava slobodni i otvoreni internet.

Drugim riječima, pružateljima internetskih usluga poput AT&T, Comcast Corp ili Verizon Communications tom su odlukom dane ovlasti nad time kojim sadržajima potrošači mogu pristupiti. Jednostavnije rečeno: tko plati, imat će brži internet, a tko ne želi platiti prijenos podataka bit će mu sporiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
INTERNET KAKAV POZNAJEMO JE MRTAV: /

Američke vlasti donijele odluku koja će promijeniti svijet

Image
INTERNET KAKAV POZNAJEMO JE MRTAV: /

Američke vlasti donijele odluku koja će promijeniti svijet

Trump pozdravio odluku FCC-a

Deutsche Welle piše da je ovo ukidanje ravnopravnosti na internetu već pozdravio američki predsjednik Donald Trump i preko svoje glasnogovornice Sare Sanders poručio kako njegova vlada "podržava napore FCC-a da potisne otežavajuću regulativu" koja vlada na svjetskoj mreži. Dosadašnju odluku kojom je komunikacijskim kompanijama naložena potpuna neutralnost potvrdio je bivši američki predsjednk Barack Obama.

Deutsche Welle također podsjeća da internet danas izgleda bitno drugačije nego prije deset godina kada se mogla popiti kava dok bi se "skinula" jedna fotografija. Današnja svjetska mreža izgleda posve drugačije: to više nije tek tekst ili fotografija, masovno se nude multimedijalni sadržaji u sve većoj rezoluciji. Dakle, riječ je o količini podataka koji su bili nepojmljivi prije desetak godina, a samim time riječ je i o golemom novcu od prodaje i pretplate na te sadržaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pozadini je bitka Amazona i Googlea

U pozadini svega je bitka dvaju giganata: Amazona i Googlea, iako su u utakmici još i Apple, Microsofta, medijske kuće...

U tu borbu giganata pokušavaju se umiješati i same telekomunikacijske kompanije, dok komunikacijski koncerni tek mogu nijemo promatrati bitku za prodaju multimedijalnih sadržaja koja se vodi među daleko većima od njih. Njih pak najviše muči što se sve to prenosi preko "njihovih" žica i kablova, a da od toga nemaju gotovo nikakve koristi. Jer, na internetu moraju svi biti ravnopravni, dakle i Google i neka bakica koja svojoj unuci šalje recept za kolač, piše Deutsche Welle.

Čak i ako se previdi kako i u američkoj Komisiji za savezne komunikacije prevladavaju republikanci i da je njezinog predsjednika Ajita Paia imenovao predsjednik Trump, njegovo tumačenje odluke o ukidanju nužne ravnopravnosti na svjetskoj mreži se može lakše shvatiti. Pai tvrdi kako ta potpuna neovisnost vlasnika telekomunikacijskih mreža koji su dužni svima nuditi iste uvjete prijenosa njihovih podataka predstavlja "prepreku za investicije i inovacije" same komunikacijske mreže. Jer zašto da telekomunikacijske tvrtke još više ulažu u svoj razvoj ako od toga korist imaju drugi – oni koji nude sve te silne filmove, glazbu i igre?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Internet se prepušta šačici multimilijarderskih poduzeća"

Ovom odlukom FCC-a bitno se mijenja temeljno načelo ravnopravnosti na svjetskoj mreži. Ili, kako je to obrazložila demokratska članica tog tijela Mignon Clyburn koja je glasala protiv odluke: ključ za internet prepušta se tek "šačici multimilijarderskih poduzeća".

Njezina kolegica iz Demokratske stranke, Jessica Rosenworcel, kazala je da "neutralnost u mreži znači slobodu interneta" te da s ovom odlukom "FCC stoji na krivoj strani povijesti, na krivoj strani zakona i na krivoj strani američke javnosti".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takav „internet u dvije klase" tehnički će postojati samo u SAD-u, odnosno za korisnike telekomunikacijskih tvrtki koje su uložile žalbu pred FCC-om. Deutsche Welle piše da i u Europi ima telekomunikacijskih kompanija koje žele potaknuti prodaju vlastitih multimedijalnih sadržaja i ograničiti kapacitet konkurencije – dio tih napora je i postupno ukidanje "flat-ratea", paušalnog iznosa za neograničeno korištenje mreže. No u Europi se to prije svega vidi i kao politički problem ravnopravnosti u virtualnom svijetu, tako da i s tim naporima telekomunikacijski koncerni imaju problema s nacionalnim i europskim institucijama za zaštitu tržišnog natjecanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo