'UBIO GA JE RUSKI NAPAD' /

Preživio je holokaust i tri koncentracijska logora, ali ne i rat u Ukrajini: Poginuo u bombardiranju Harkiva

Image
Foto: Profimedia

Stambena zgrada u Harkivu u kojoj je Boris Romančenko (96) živio pogođena je granatom i zapalila se

22.3.2022.
10:40
Profimedia
VOYO logo

Boris Romančenko, koji je preživio holokaust i tri nacistička koncentracijska logora, poginuo je tijekom bombardiranja ukrajinskog grada Harkiva prošlog tjedna, izvijestio je memorijalni centar Buchenwald u ponedjeljak.

Devedesetšestgodišnji Romančenko je preživio nacističke logore Buchenwald, Dora-Mittelbau i Bergen-Belsen u vrijeme Drugog svjetskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"S užasom obavještavamo o nasilnoj smrti Borisa Romančenka u ratu u Ukrajini", objavio je memorijalni centar Buchenwald u izjavi u ponedjeljak. Stambena zgrada u kojoj je Romančenko živio pogođena je granatom i zapalila se, stoji u izjavi.

Image
'BOJIM SE DA NAJGORE TEK SLIJEDI' /

Sigurnosni stručnjak strahuje da će Kijev doživjeti sudbinu Mariupolja: 'Totalno razaranje. Tim ljudima se loše piše...'

Image
'BOJIM SE DA NAJGORE TEK SLIJEDI' /

Sigurnosni stručnjak strahuje da će Kijev doživjeti sudbinu Mariupolja: 'Totalno razaranje. Tim ljudima se loše piše...'

Teška paljba na Harkiv

Harkiv, drugi najveći grad u Ukrajini, nalazi se pod teškom paljbom ruskog topništva tijekom invazije, koju ruski predsjednik Vladimir Putin naziva "posebnom vojnom operacijom"  radi demilitarizacije i "denacifikacije" Ukrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Molim vas da razmislite o tome koliko toga je prošao, a ubio ga je ruski napad, koji je pogodio običnu stambenu zgradu u Harkivu. Sa svakim danom ovog rata, postaje očitije što denacifikacija njima znači", rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij kasno u ponedjeljak.

Život Borisa Romančenka

Romančenko je rođen 20. siječnja 1926. u blizini grada Sumija, prema izjavi memorijalnog centra Buchenwald.

Deportiran je u Dortmund 1942. godine na prisilni rad u rudnik. Nakon neuspješnog pokušaja bijega, poslan je u koncentracijski logor Buchenwald 1943., gdje je tijekom Drugog svjetskog rata ubijeno više od 53.000 ljudi.

Zatim je poslan u Peenemünde na otok Usedom u Baltičkom moru na prisilni rad u njemačkom raketnom programu V2, a zatim u koncentracijske logore Dora-Mittelbau i Bergen-Belsen, stoji u izjavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Užasna smrt Borisa Romančenka pokazuje koliko je opasan rat u Ukrajini za one koji su preživjeli koncentracijske logore. Žalimo zbog gubitka bliskog prijatelja", poručio je memorijalni centar u izjavi.

Romančenko je mnogo godina služio kao potpredsjednik međunarodnog odbora Buchenwald-Dora i posvetio se dokumentiranju nacističkih zločina, prema memorijalnom centru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajinska ministarstva vanjskih poslova i obrane osudila su njegovu smrt. "Putin je uspio 'postići' ono što čak Hitler nije mogao", napisalo je ukrajinsko ministarstvo obrane na Twitteru.

Situaciju u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo