Utemeljitelj Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti (danas HAZU), hrvatski političar i đakovački biskup Josip Juraj Strossmayer dobio je u utorak svoju spomen-ploču u Pragu, čijim je počasnim građaninom proglašen 1888. godine.
Otkrivanju spomen-ploče nazočio je i predsjednik Sabora Božo Petrov, koji je u dvodnevnom posjetu Češkoj.
"Biskup Strossmayer među mnogim je slavenskim narodima upamćen kao njihov veliki mecena i podupiratelj. Na osobit način je volio Prag u koji je često navraćao i kojemu je posvetio i svoj putopis Put Zlatnoga Praga", kazao je Petrov na svečanosti, priopćeno je iz Sabora.
Vrhunac njegova djelovanja čini posljednja četvrtina 19. stoljeća, razdoblje u kojemu se u europskim okvirima izgrađivao pojam nacije i nacionalne države.
"Strossmayer je itekako osjećao sudbinsku važnost toga procesa, a posebno potrebu afirmacije identiteta i posebnosti slavenskih naroda u Austro-Ugarskoj koji se prvotno ogledaju u njihovu dostojanstvu, jeziku, kulturi i povijesti", naglasio je Petrov.
Spomen-ploča postavljena je na praškom Strossmayerovom trgu na inicijativu predsjednika Hrvatsko-češkog društva Marijana Lipovca te u suradnji hrvatskog veleposlanstva, Grada Zagreba i načelnika gradske četvrti Praga 7 Jana Čižinskýa.
Tekst spomen-ploče sastavio je Marijan Lipovac, a nacrt ploče izradio je arhitekt Vlado Milunić.
J.J. Strossmayer (1815.-1905.), biskup đakovački i srijemski, utemeljitelj današnje središnje hrvatske znanstvene institucije, mecena hrvatske kulture i veliki promicatelj južnoslavenstva, imenovan je 1888. godine počasnim građaninom Praga u kojemu je 1925. godine dobio i svoj trg.
Svečanosti otkrivanja spomen-ploče nazočio je i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.