Izvješće objavljeno u časopisu The Lancet pokazalo je da političari nisu shvatili problem kada su u borbi protiv financijske krize uveli stroge mjere štednje. Duboki proračunski rezovi i rast nezaposlenosti zapravo samo bacaju sve više ljudi u depresiju, prenosi RTE.
Grčka u najvećim zdravstvenim problemima
Studija je ukazala i na to da pad prihoda znači da će manje odlaziti u liječnika ili si priuštiti kupovinu lijekova. A one zemlje koje su najviše srezale javnu potrošnju, trpe i najveće zdravstvene posljedice.
"Mjere štednje nisu riješile gospodarske probleme, već su samo stvorile velike zdravstvene probleme", ocijenio je profesor medicine Martin McKee, koji je i vodio istraživanje. Prema njegovim riječima, do pogoršanja zdravstvenog stanja nije doveo samo rast nezaposlenosti, već i loš zdravstveni sustav. Pri tom je posebno istaknuo problem Grčke, u kojoj je tijekom 2011. godine broj samoubojstava bio već za čak 40 posto u odnosu na godinu prije.
Rezovi u zdravstvu vode do oboljenja
Prošle godine jako je porastao i broj zaraženih virusom HIV-a, a razlog tome dijelom je i ukidanje programa dijeljenja čistih igala, zbog čega se virus širi među narkomanima. Posljednjih godina Grčka se bori i s epidemijama malarije, oboljenjima uzrokovanim virusom Zapadnog Nila i denga groznice. Rezultat je to i toga što su vlasti ukinule program zaprašivanja komaraca.
S druge strane, na Islandu, koji je odbio ponudu za paketom pomoći, rezultati pokazuju kako nije bilo povećanog broja samoubojstava, a stanovništvo je čak i zdravije jer su svjetski lanci "brze hrane" napustili zemlju zbog viših troškova hrane.