Gost RTL Direkta je bio analitičar američke politike profesor Zoran Kurelić sa Fakulteta političkih znanosti koji je analizirao sučeljavanje Trumpa i Clinton.
Profesore, jeste li i vi noćas bili budni uz televizor?
Naravno da nisam, ali sam ujutro pogledao snimku u 11 sati.
Niste požalili, nešto sasvim drugačije od Plenković-Milanović?
Drugačije, ali ne trebamo naricati, dobro je da smo imali debatu, Amerikanci su to izmislili pa nije čudo da su nešto bolji od nas u debatiranju.
Po Vama tko je pobijedio?
Pobijedila je Hillary, to nije uopće sporno. To se vidi po njenom raspoloženju, raspoloženju Donalda Trumpa. Nije dobila nešto uvjerljivo, ali je na bodove.
Trump je s obzirom na gluposti koje je dosad pričao u početku pokazao da se ipak može kontrolirati, ali kasnije više nije mogao izdržati, postao je agresivan. Kažu da je to loše, ali možda američka publika baš to i traži?
Ja ne mislim da je on izgubio kontrolu već da je izgubio kontrolu nakon što je debata završila. Jer nakon što je završila, on je počeo pričati kako nije iskoristio napad na Billa Clintona koji je varao svoju ženu. To bi bio gubitak kontrole. Sama činjenica da je to počeo pričati je dokaz da je izgubio živce. Sama debata s njegove strane je bila pod kontrolom. Po svojim standardima je bio puno koncentriraniji.
Znači li to da može profitirati u anketama koje dolaze?
On nije nešto puno izgubio ovom debatom. Bill Clinton je izgubio svoju prvu debatu u svojim prvim izborima i svi su govorili 'gle koji seljak, izgubit će', no u drugoj debati je bio odličan i razvalio starog Busha. Obama je izgubio prvu debatu protiv Romneya, puno dramatičnije nego Trump od Hillary.
Koliko te debate američkoj politici mogu donijeti?
Ako su ovakve, ne puno jer nitko ne radi velike greške, gafove, osim možda ovog s porezom i činjenicom da je zaradio puno novaca nakon Credit Cruncha. To se ljudima neće svidjeti. Joe Biden je imao odmah govor danas gdje ga je napao i za porez. S obzirom da su oboje bliski oko postotaka, ako Hillary bude dobra u sve tri debate, one će joj možda i donijeti pobjedu.
Koliko su te teme iz debate bitne biračima, recimo u Hrvatskoj nije baš neka optužba da ne plaćate porez, koliko je to tamo biračima važno?
Nije da on nije plaćao porez, on nije platio 'federal income tax' što znači da je poplaćao poreze na razini država, ali nije plaćao dalje što znači da ima super cijeli sustav odvjetnika oko sebe. Koliko će ga ta rečenica koštati, vidjet ćemo.
I Trump je čini se imao par dobrih udaraca poghotov kada joj je rekao da je 30 godina u Washingtonu, a ništa nije napravili za ekonomiju. Je li ta činjenica da je Clinton dio establishmenta ujedno i njezin najveći uteg u ovoj kamapnji?
Ona igra tako da što Trump vidi kao manu, Hillary vidi kao prednost. Tu je Amerika podijeljena po pola.
Što Amerikance zapravo najviše zanima, dosta se u tim debatama uvijek govori o vanjskoj politici ali koliko je ona njima bitna, to je kod nas recimo petorazredna tema?
Vanjska politika im je izravno povezana s pitanjem nacionalne sigurnosti jer kod njih je prijetnja terorizam i ne mogu ga izbjeći. Raspravili su ISIL, raspravili su NATO i ja mislim da se Trump relativno dobro držao, ali da ga je odlično stisnula Clinton.