HRVATSKI EKONOMIST PORUČUJE DA BI SE TRGOVINSKI RAT TRUMPU MOGAO OBITI O GLAVU: /

'Ovo što radi najviše će štetiti SAD-u, čeka ga odmazda'

Image

Države širom svijeta, uključujući i saveznice SAD-a, osuđuju protekcionističke mjere američkog predsjednika

9.3.2018.
22:13
VOYO logo

Glavni trgovački partneri SAD-a osudili su predsjednika Donalda Trumpa zbog potpisivanja novih carina na čelik i aluminij, piše BBC.

Tako je ‌Kina taj potez opisala kao "ozbiljan napad" na sustav međunarodne trgovine, dok je francuski ministar gospodarstva Bruno Le Maire rekao kako u trgovinskom ratu "postoje samo gubitnici".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump kaže kako su SAD patile zbog "nefer trgovine", te da će nove carine ojačati američku industriju. Uvozne carine, 25% na čelik i 10% na aluminij, stupaju na snagu za 15 dana, ali će Kanada i Meksiko biti izuzeti dok traju pregovori oko Sjevernoameričkog ugovora o slobodnoj trgovini (NAFTA).

Trump je potpisao deklaraciju tijekom ceremonije u Bijeloj kući na kojoj su bili američki radnici iz obje industrije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kakve su međunarodne reakcije?

Kineska udruga za čelik i metale zahtijeva odmazdu, te traži od svoje vlade da ciljano napadne američke izvozne proizvode, poput ugljena, poljoprivrednih proizvoda i elektronike. Japan je rekao kako će nove carine imati "veliki utjecaj" na bilateralne odnose, dok je Južna Koreja zaprijetila tužbom Svjetskoj trgovinskoj organizaciji.

Ministar gospodarstva Meksika Ildefonso Guajardo inzistirao je kako se carine ne mogu vezati za pregovore o NAFTA-i. Povjerenica za trgovinu EU-a Cecilia Malmstroem tvitala je da, kao bliski savaznik SAD-a, ovaj bi blok trebao biti oslobođen svih carina.

Britanska je vlada izjavila kako će surađivati s EU partnerima kako bi se razmotrio "spektar izuzeća", dok je premijer Australije Malcom Turnbull rekao kako se SAD "nisu mogle žaliti" na svoje bilateralne trgovinske odnose, te da će njegova vlada "neumorno" tražiti isključenje iz carina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je sa situacijom unutar SAD-?

Postoji snažno suprotstavljanje unutar Trumpove vlastite republikanske stranke, koja tradicionalno zagovara slobodnu trgovinu. Predsjedatelj Zastupničkog doma Paul Ryan napao je nove mjere te rekao kako se boji "neplaniranih posljedica".

Drugi republikanski senator, Jeff Flake, rekao je kako će napraviti i predložiti zakon kojim bi se poništile carine, dodajući: "Pozivam svoje kolege da izglasaju ovaj novi zakon prije no što ovo treniranje protekcionizma nanese još štete gospodarstvu."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No među onima koji podržavaju Trumpov potez je i demokratski senator Joe Manchin koji je izjavio kako je "već krajnje vrijeme da branimo svoje interese, našu sigurnost i naše radnike u globalnoj ekonomiji."

Zašto je Donald Trump učinio ovo?

Tijekom svoje predizborne kampanje Trump se obvezao štititi američke radnike, kao i da će ponovo izgraditi čeličnu i aluminijsku industriju. Ta dva metala su "kičma naše nacije... temelj naše obrambeno-industrijske baze", izjavio je predsjednik tijekom ceremonije potpisivanja ovog četvrtka.

"Naši najveći predsjednici, od Washingtona do Jacksona, Lincolna, McKinleya i drugih, oni su štitili našu zemlju od vanjskih utjecaja, od drugih država koje su dolazile i krale naše bogatstvo i krale naša radna mjesta i krale naše tvrtke", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"A mi ćemo biti jako fer, bit ćemo jako fleksibilni, no zaštitit ćemo američkog radnika, kao što sam i rekao u svojoj kampanji", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dopisnici kažu kako se Trump želi svidjeti tvorničkim radnicima u državama poput Pennsylvanije koji su se okrenuli od demokrata kako bi ga podržali na izborima 2016.

Što bi se sada moglo dogoditi?

TRUMP NAPRAVIO NOVI KORAK KA TRGOVINSKOM RATU: Ignorirao upozorenja i uveo nove carine

Image
TRUMP NAPRAVIO NOVI KORAK KA TRGOVINSKOM RATU: /

Ignorirao upozorenja i uveo nove carine

Image
TRUMP NAPRAVIO NOVI KORAK KA TRGOVINSKOM RATU: /

Ignorirao upozorenja i uveo nove carine

Trump je izjavio kako će SAD postići "veliku pobjedu" u trgovinskom ratu.

Neke će države vjerojatno tužiti SAD, tvrdeći da ova odluka krši pravila Svjetske trgovinske organizacije. No Bijela kuća tvrdi kako je motiv odluke nacionalna sigurnost, za što se ne može tužiti, jer je zaštita nacionalne sigurnosti dozvoljena pod WTO pravilima. S druge strane, neki smatraju kako je nametanje ovakvih mjera vlastitim saveznicima, a navodno u ime nacionalne sigurnosti, teško razumijeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, prema riječima ekonomista Ljube Jurčića Trump bi "nacionalnu sigurnost" ipak mogao izgubiti, jer će, kaže, u želji da podigne zaposlenost, zaposlenost smanjiti i najviše će svojim potezom štete nanijeti Sjedinjenim Državama. Jurčić podsjeća na situaciju iz tridesetih godina prošlog stoljeća kad su Roosevelta savjetovali da digne carine na industrijske proizvode oko 60 posto kako bi zemlju spasio od krize, a nakon čega su mu pali i izvoz i uvoz. "Kada se na takav način podižu carine uzrokuje se šteta i to može biti i neki sitni okidač krize", kaže Jurčić.

Upozorava, pak, da iza ovog poteza možda stoji i nešto drugo. "Na prvi pogled je ova trgovinska politika dosta nerazumna, no pitanje je vidi li Trump možda u njoj neku drugu vrstu trgovine, možda onu geopolitičku", kaže Jurčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svakom slučaju, dodaje, ako Trump nastavi inzistirati na svojoj odluci u svijetu će doći do odmazde. "Ako te carine nametne Trump, doći će do odmazde i nametnut će ih i Europa i Kina i ti metali će poskupjeti, a to će utjecati i na proizvodnju automobila, cijene, a onda i na potrošače", kaže Jurčić ističući kako će biti pogođene one zemlje koje imaju jaku proizvodnju vezanu uz aluminij i čelik.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo