Ruski predsjednik Vladimir Putin razgovarao je sa svojim najbližim suradnicima o metodama potencijalne odmazde i koraka koje će poduzeti u slučaju da Donald Trump povuče Sjedinjene Američke Države iz sporazuma o nuklearnom oružju (INF). "Odluka SAD-a da se povuče iz INF-a, ne može i neće proći bez reakcije naše zemlje. Predlažem da raspravimo o mogućim koracima koje bismo povukli su slučaju da se ta situacija doista i dogodi. Naglašavam da smo spremni na dijalog s Amerikancima i da će oni, svemu unatoč, postupiti odgovorno", rekao je Putin, prenosi Express.
(FromL) Morocco's Prince Moulay Hassan, Moroccan King Mohammed VI, US President Donald Trump and his wife US First Lady Melania Trump, German Chancellor Angela Merkel, French President Emmanuel Macron and his wife Brigitte Macron, Russian President Vladimir Putin and Australian Governor-General Peter Cosgrove attend a ceremony at the Arc de Triomphe in Paris on November 11, 2018 as part of commemorations marking the 100th anniversary of the 11 November 1918 armistice, ending World War I. (Photo by ludovic MARIN / POOL / AFP)
Ugovor koji datira iz doba Hladnog rata, a koji je oslobodio europsko tlo nuklearnih raketa, ponovno je došao u pitanje paralelno s pogoršanjem odnosa između Zapada i Rusije, posebno tijekom 2014. godine i ruske aneksije Krima.
Tko je kršio sporazum?
Washington je optužio Moskvu za kršenje odredbi ovog ugovora kojeg su potpisali još Reagan i Gorbačov 1987. godine te zaprijetio da će se povući iz njega. Kremlj negira bilo kakva kršenja INF-a, no Trump inzistira da je sporazum postao besmislen, što zbog Rusije, što zbog kineskog nuklearnog programa.
Kritičari američkog predsjednika kažu da je Trumpov stav prema INF-u posljedica njegove općenite netrepeljivosti prema bilo kakvim međunarodnim ugovorima i općenito prema suradnji s drugim narodima i državama.
Svjetski moćnici apeliraju na američkog predsjednika
Čelnici europskih zemalja strahuju da bi kolaps INF-a mogao dovesti do nove destabilizirajuće utrke u naoružanju te potiču Washington da razmisle o mogućim posljedicama njihova povlačenja. "Rusija i SAD moraju nastaviti s konstruktivnim dijalogom s ciljem očuvanja INF-a koji je ključan za europsku i globalnu sigurnost", poručuju iz državnog vrha Austrije koja trenutno predsjeda Europskom unijom.