TRUMP PONOVNO IZAZIVA ZGRAŽANJE: / 'Zbog njega bi se oni mogli razboljeti. Mogli bi umrijeti. Zbog političke predstave'

Image
Foto: Profimedia

Trump je snimljen kako sa stražnjega sjedala crnoga automobila, s maskom na licu, maše pristašama okupljenima ispred vojne bolnice Walter Reed u predgrađu Washingtona

5.10.2020.
7:41
Profimedia
VOYO logo

Kratki izlazak američkoga predsjednika Donalda Trumpa iz bolnice u kojoj se liječi od COVID-a 19 kako bi iz automobila mahnuo okupljenim pristašama, izazvala je brojna upozorenja te kritike da je zbog političkih bodova ugrozio zdravlje drugih ljudi.

Trump je u nedjelju navečer snimljen kako sa stražnjega sjedala crnoga automobila, s maskom na licu, maše pristašama okupljenima ispred vojne bolnice Walter Reed u predgrađu Washingtona. Za vrijeme vožnje, s njim su se u automobilu mogle vidjeti još dvije osobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pacijenti kod kojih se utvrdi zaraza koronavirusom uglavnom moraju ostati 14 dana u karanteni, koliko je uobičajeno vrijeme inkubacije za koronavirus, kako ne bi zarazili druge osobe. Trump je pozitivan test na koronavirus dobio u četvrtak, no da je zaražen priopćeno je tek u petak ujutro.

Image
TRUMP SE PONOVNO JAVIO NA TVITERU: /

Bolest nije spominjao: 'Stvarno cijenim sve obožavatelje pred bolnicom'

Image
TRUMP SE PONOVNO JAVIO NA TVITERU: /

Bolest nije spominjao: 'Stvarno cijenim sve obožavatelje pred bolnicom'

'Malo iznenađenje'

Neposredno prije izlaska iz bolnice, Trump je na Twitteru objavio video u kojemu kaže da će priprema "malo iznenađenje velikim domoljubima koji su se okupili na ulici".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasnogovornik Bijele kuće Judd Deere Trumpov izlazak iz bolnice opisao je kao "kratku vožnju u motoriziranoj povorci kako bi mahnuo pristašama" te je dodao da se Trump vrlo brzo vratio u bolnički apartman.

Deere je istaknuo da su "poduzete prikladne mjere opreza" prije vožnje kako bi se zaštitio predsjednik i oni koji ga podupiru. "Potez je odobrio liječnički tim", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uslijedile su kritike

Ubrzo su uslijedile kritike, među kojima je i ona liječnika iz bolnice Walter Reed. "Svaka osoba u automobilu tijekom te potpuno nepotrebne predsjedničke vožnje sada mora na 14 dana u karantenu", napisao je na Twitteru James Phillips, liječnik i profesor hitne medicine na Sveučilištu George Washington. "Mogli bi se razboljeti. Mogli bi umrijeti. Zbog političke predstave."

Senator Brian Schatz, demokrat s Havaja, dodao je da "moli za zdravlje pripadnika tajne službe koji su bili u Trumpovoj pratnji: njima je jasno da je rizik dio njihova posla, samo što ne bi trebali biti dovedeni u situaciju da moraju razmišljati da im opasnost prijeti od osobe koju štite".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bilo je i poruka potpore pa je tako republikanac Greg Abbott, guverner Teksasa, na vijesti o Trumpovoj vožnji oko bolnice na Twitteru napisao kako se čini da se Trump brzo oporavio od COVID-a. "Tolike su molitve uslišane", dodao je.

Političari se moraju ponašati odgovorno

Njemački ministar gospodarstva Peter Altmaier rekao je u nedjelju da zaraza američkoga predsjednika Donalda Trumpa koronavirusom pokazuje da političari moraju ozbiljnije shvatiti pandemiju COVID-a 19 i prestati umanjivati zdravstveni rizik koji ta bolest predstavlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump je većinu godine pokušavao umanjiti opasnost koju predstavlja pandemija koronavirusa, kojim se zarazilo 7,4 milijuna Amerikanaca, a umrlo više od 209.000, dok je istodobno gospodarstvo doživjelo teške udarce zbog kojih su milijuni ostali bez posla.

Altmaier, bliski suradnik kancelarke Angele Merkel, rekao je za ARD da Trumpova bolest potvrđuje ono što su njemački dužnosnici govorili od početka pandemije, a posebno to da je važno zaštititi sebe i druge noseći masku i održavajući socijalnu distancu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prkose virusu

"I ljuti me činjenica da uvijek postoje političari, u stranci Donalda Trumpa, ali i u drugim zemljama pa i ovdje s nama, koji umanjuju rizik, koji se prave da možeš prkositi virusu i da se ništa neće dogoditi", rekao je Altmaier.

Točno je upravo suprotno, što nam pokazuje više od 200.000 umrlih od koronavirusa za samo šest mjeseci u Sjedinjenim Državama, rekao je. "Mnogi od tih ljudi još bi bili živi da se borba protiv pandemije vodi na pravi način", dodao je Altmaier.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom prvoga vala u proljeće broj zaraženih i umrlih od koronavirusa u Njemačkoj bio je razmjerno nizak u odnosu na druge europske zemlje. No, broj zaraženih ponovno raste i vlasti razmišljaju o novim restrikcijama koje bi ograničile javni život i usporile gospodarski oporavak, nakon što je Njemačka u prvoj polovici godine pretrpjela najtežu recesiju.

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo