TRUMP IDE U POSJET JUŽNOJ KOREJI? /

Mogao bi posjetiti strogo zaštićenu zonu koja razdvaja dvije Koreje

Image
10.10.2017.
17:33
VOYO logo

Bijela kuća je već krajem rujna poslala svoje dužnosnike da provjere lokacije za Trumpove "posebne aktivnosti" u Južnoj Koreji, prenose izvori iz obrambenog sektora.

Provokacija Pjongjanga

Trump bi tijekom svog prvog posjeta Korejskom poluotoku trebao poslati značajnu poruku Sjevernoj Koreji, ili verbalno ili "kinetički", dodaju izvori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među lokacijama koje američki čelnik razmatra za svoj posjet su selo Panmunjom gdje je 1953. potpisano primirje nakon Korejskog rata, kao i izvidnica, oboje u DMZ-u. Izolirana Sjeverna Koreja i demokratska Južna Koreja tehnički su i dalje u ratu, a Pjongjang često prijeti da će razoriti svoju južnu susjedu, kao i SAD kao njezinog saveznika.

Trump u posljednje vrijeme razmjenjuje uvrede i prijetnje sa sjevernokorejskim vođom Kim Jong-unom, a republikanski predsjednik sugerira da je za rješavanje krize na tom poluotoku otvorena i mogućnost vojne intervencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posjet DMZ-u, gdje su već bili bivši predsjednik Barack Obama i potpredsjednik Mike Pence, dovelo bi Trumpa na blisku udaljenost sjevernokorejskim vojnicima koji su na vidiku svojih neprijatelja s juga, te bi Pjongjang to zasigurno smatrao provokacijom.

Sjeverna Koreja radi po svome i nesmetano napreduje u razvoju interkontinentalnog nuklearnog oružja

Image
Foto: Wikimedia

ANALIZA UTJECAJNOG INSTITUTA: ‘Rat između Sjeverne Koreje i SAD-a sad je realna mogućnost, borba ne bi kratko trajala’

Image
ANALIZA UTJECAJNOG INSTITUTA: /

'Rat između Sjeverne Koreje i SAD-a sad je realna mogućnost, borba ne bi kratko trajala'

Image
ANALIZA UTJECAJNOG INSTITUTA: /

'Rat između Sjeverne Koreje i SAD-a sad je realna mogućnost, borba ne bi kratko trajala'

Sjeverna Koreja je u proteklim tjednima lansirala dvije rakete preko Japana i provela svoj šesti nuklearni test, što se sve protivi s rezolucijama Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda. Čini se da Pjongjang nesmetano napreduje prema razvoju rakete s nuklearnom glavom koja bi mogla stići do američkog kopna.

Trump je više puta ponovio svoje protivljenje dijalogu sa Sjevernom Korejom. Prošlog je tjedna odbacio tu ideju kao gubitak vremena, dan nakon što je američki državni tajnik Rex Tillerson otkrio kako Washington ima otvorene komunikacijske veze s vladom sjevernokorejskog čelnika Kim Jong-una.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naša se država neuspješno nosi sa Sjevernom Korejom već 25 godina, dajući milijarde dolara i ne dobivajući ništa zauzvrat. Mjere nisu funkcionirale", objavio je Trump u ponedjeljak na Twitteru. U subotu je dao sličan komentar, istaknuvši kako će u slučaju Pjongjanga djelovati "samo jedna stvar".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo