Rat između tih dviju zemalja vjerojatno bi značio punu invaziju Sjeverne Koreje, a borba ne bi bila kratka, navodi se u izvješću Instituta RUSI (Royal Institute of United Services).
'Vrijeme nije na strani diplomacije'
U slučaju napada bilo koje od tih zemalja, Ujedinjeno bi Kraljevstvo imalo samo nekoliko sati za odluku kako će na to odgovoriti, stoji u izvješću. Uznemirujuća analiza koju je napisao direktor RUSI-ja, Malcolm Chalmers, tvrdi da bi rat mogao pokrenuti Washington ili Pjongjang, no upozorava se da postoji rastući rizik od toga da Donald Trump prije ili kasnije pokuša riješiti taj problem.
'Rat je sada stvarna mogućnost. Sjeverna Koreja brzo napreduje u svojim raketnim i nuklearnim programima, a vrijeme nije na strani diplomacije.
Ovo upozorenje dolazi nakon što je sjevernokorejski ministar vanjskih poslova Ri Yong-ho ustvrdio da prijetnja američkog predsjednika 'da režim Kima Jong-una neće još dugo trajati' zapravo znači poziv na rat te je dodao da Pjongjang ima pravo iznijeti protumjere.
Sjeverna Koreja je preselila svoje vojne zrakoplove na istočnu obalu i počela jačati obranu nakon te izjave.
Pjongjang je zaprijetio i da će srušiti američke bombardere koji lete u blizini Korejskog poluotoka, čak i ako ne budu unutar zračnog prostora njihove zemlje.
Neprijateljska retorika dviju zemalja dosegla je nove razine jer su se dvojica čelnika počela vrijeđati i na osobnoj razini.
Trump je prošlog tjedna odbacio tvrdnje o objavi rata, no upozorio je da, ako SAD bude prisiljen braniti se, neće imati drugog izbora nego 'potpuno uništiti Sjevernu Koreju', zemlju od 26 milijuna ljudi.
Trump je više puta Kima Jong-una nazvao 'rocket manom'. On mu je odgovorio protuuvredom, rekavši da je Trump 'mentalno poremećen'.
Preventivni napad Pjongjanga je jedna od mogućnosti
Izvješće RUSI-ja navodi više načina na koje bi ovaj rat mogao početi. Tvrdi da bi jedna od mogućnosti mogla biti preventivni napad Pjongjanga, ako bi oni vjerovali da SAD planira iznenadni napad.
Washington bi mogao biti izazvan na napad u slučaju novih raketnih testova Sjeverne Koreje, kad bi rakete bile ispaljene u ocean u blizini Kalifornije ili Guama, na američki teritorij.
Izbijanje rata moglo bi uključivati i veliku američku zračnu i kibernetičku ofenzivu, navodi se u izvješću. Taj bi scenarij vjerojatno izazvao odmazdu Pjongjanga prema Južnoj Koreji, gdje živi i oko 8000 Britanaca. Američke baze u regiji također bi mogle biti mete, a Kimov režim vjerojatno bi koristio konvencionalna, kemijska, a možda i nuklearna oružja.
Značilo bi to da je potpuna invazija Sjeverne Koreje vrlo vjerojatna.
Iako je Pjongjang poznat po razvoju nuklearnog oružja brže nego što se to ranije mislilo, čak i bez korištenja nuklearnog oružja, broj žrtava vjerojatno bi bio nekoliko stotina tisuća, navodi se u izvješću. Taj bi rat imao dalekosežne posljedice i za svjetsko gospodarstvo.
Kada bi SAD izveo preventivni napad na Sjevernu Koreju bez dogovora s Južnom Korejom, poslalo bi to poruku da je Washington voljan 'žrtvovati Seoul da bi zaštitio New York'.
Izvještaj poziva britansku vladu na daljnje zalaganje za intenzivnije međunarodne sankcije protiv Sjeverne Koreje i podršku nastojanjima da se pronađe diplomatsko rješenje.