"Svastikama fašističkih Ustaša Hrvati provociraju svoje sugrađane muslimane. Na drugoj strani, radikalni muslimani veličaju Islamsku državu. Glasine o navodnim terorističkim kampovima dodatno među ljude unose osjećaj nesigurnosti. Propaganda i međusobno provociranje obilježavaju svakodnevnicu. Klima je 20 godina nakon okončanja rata i dalje otrovna", piše Wilhelm Theuretsbacher.
U odnosu na prošli rat, uz Bošnjake, Hrvate i Srbe - sada su nova strana u sukobu i vehabije, koje u BiH kupuju brojne nekretnine, grade cijele gradove i postaju najveći poslodavci u zemlji. Vehabije, navodi Theuretsbacher, od svojih zaposlenih očekuju rigorozno pridržavanje vjerskih normi i ekstremna pravilima odijevanja.
Radikali izašli iz sjene
Austrijski list naglašava da u bližoj povijesti radikali među muslimanima, navode da "blažih" ima oko 2,5 milijuna, nisu imali važnu ulogu ali da se to sada promijenilo. Pozivajući se na bosansko ministarstvo unutarnjih poslova, navode da u zemlji ima ne više od 5.000 vehabija. No, ta se brojka, ocjenjuje austrijski list, može vrlo lako promijeniti.
Samo u Trnovu, gradiću koji bi trebao postati turistička destinacija, investitor iz Emirata najavio je zapošljavanje 10.000 lokalnih ljudi, što, zaključuju, znači da će samo ovim projektom utrostručiti broj pripadnika bosanskih vehabija.
Prisilno misionarenje
List navodi da su se proteklih godina Bošnjaci jedva riješili boraca bliskih Al Kaidi koji su za vrijeme rata stigli u BiH. "Sada će s milijarderima koji pristižu to biti teže. Bošnjaci strahuju od ekonomskog prisilnog misionarenja", piše austrijski dnevnik.
Vehabizam je plodno tlo za islamski terorizam, a ćelije s vezama u Islamskoj državi formirane su u Gornjoj Maoči, Zenici, Bihaću i Brčkom.
Tajni arapski plan
Kurier citira predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika koji je izjavio da postoji "tajni arapski plan prema kojem je predviđeno naseljavanje 500.000 vehabija".
Prenose i izjavu austrijskog ministra vanjskih poslova Sebastiana Kurza koji je upozorio na opasnost od islamističkih tendencija i utjecaja Saudijske Arabije na događanja u regiji.
Kurier podsjeća i na prilično dramatičnu izjavu bivšeg visokog predstavnika UN-a za BiH Paddyja Ashdowna.
"Samo luđak može ne primijetiti oblake koji su se nadvili.", kritizirao je početkom studenog Ashdown međunarodnu zajednicu zbog nedjelovanja u BiH.