"Zašto sam tu? Dobro pitanje... Mađarska više nije na balkanskoj ruti, tako da sam tu došao u svojstvu promatrača. Nadam se da ćemo prekinuti s politikom otvorenih granica i čuvati granice Schengena. Ja sam osobno predložio da se svi ujedinimo i pokušamo obraniti grčku granicu, ali nitko me nije slušao", izjavio je Orban nakon napuštanja sastanka na kojem čelnici zemalja na izbjegličkoj ruti traže rješenje krizne situacije.
Pokušavaju dogovoriti bolju suradnju
U nedjelju poslijepodne u Bruxellesu su, na poziv predsjednika Europske komisije Jean-Claude Junckera sastali se čelnici osam zemalja članica EU (Njemačka, Austrija, Slovenija, Mađarska, Hrvatska, Rumunjska, Bugarska i Grčka) te tri nečlanice (Srbija, Makedonija, Albanija) kako bi pokušali dogovoriti bolju suradnju svih zemalja koje se nalaze na migrantskoj ruti od Grčke do Njemačke.
Hrvatski premijer Zoran Milanović ondje je ponovio da rješenje treba tražiti na grčko-turskoj granici i tamo zaustaviti priljev migranata, istaknuvši da nije moguće poštovati schengenska pravila kada ljude nekontrolirano i masovno ulaze.
Cerar proziva Hrvatsku, Merkel se nada dogovoru
Slovenski premijer Miro Cerar rekao je, pak, da od ovoga summita očekuje konkretan akcijski plan koji može biti brzo proveden jer će se u suprotnom "Europa početi raspadati". Na upit, što očekuje od Hrvatske, Cerar je odgovorio da očekuje da se "počne ponašati drukčije nego što se dosad ponašala", pišu 24 sata.
Njemačka kancelarka Angela Merkel koja je neformalna pokroviteljica ovog mini-summita, izrazila je nadu da će na sastanku biti postignut zajednički dogovor za problem migranata.