MILANOVIĆA ČEKAJU PACKE: /

Europska komisija želi stati na kraj politici pretakanja izbjeglica

Image
Foto: Pixsell, Željko Lukunić

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker sazvao je za sutra sastanak čelnika zemalja zapadnobalkanske migrantske rute kako bi pojačao suradnju među njima.

24.10.2015.
8:00
Pixsell, Željko Lukunić
VOYO logo

"Cilj sastanka je pojačati suradnju, konzultacije i operativne akcije u suočavanju s krizom s kojom su suočene zemlje duž zapadnobalkanske migrantske rute. Proteklih nekoliko tjedana postalo je jasno da ne može biti nacionalnih rješenja za ovaj problem i zemlje članice ne mogu prebacivati odgovornost na susjede. Samo europski, kolektivni, prekogranični pristup utemeljen na suradnji može uspjeti", izjavio je uoči sastanka glasnogovornik Europske komisije Margaritis Schinas.

Ništa bez dogovora

Na mini-summit, uz hrvatskog premijera Zorana Milanovića, dolaze i austrijski kancelar Werner Faymann, njemačka kancelarka Angela Merkel, premijer Bugarske Bojko Borisov, Grčke Aleksis Cipras, Mađarske Viktor Orban, Slovenije Miro Cerar, Srbije Aleksandar Vučić te predsjednici Rumunjske Klaus Iohannis i Makedonije Gjorge Ivanov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako piše Večernji list, u nacrtu deklaracije, koja bi trebala biti usvojena na summitu, stoji kako države na zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti neće više smjeti bez dogovora sa susjedima dopremati izbjeglice i migrante na susjedne granice.

"Neprihvatljiva je politika pretakanja", piše u nacrtu tajnog dokumenta do kojega je prije njegove službene objave došao njemački list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
JUNCKER : /

"Moramo reći ljudima - izbjeglička kriza u Europi trajat će godinama"

Image
JUNCKER : /

"Moramo reći ljudima - izbjeglička kriza u Europi trajat će godinama"

Domino-efekt i zatvoreni krug

Takav sadržaj deklaracije mogao bi značiti da dolazi kraj dosadašnjoj hrvatskoj taktici brzog prosljeđivanja izbjeglica i migranata s granice sa Srbijom dalje prema Sloveniji ili, kako je ranije bio slučaj, Mađarskoj.

No, takva deklaracija zabranila bi i Srbiji da, bez dogovora s Hrvatskom, sve ljude šalje na hrvatsku granicu, kao što bi istu "politiku pretakanja" zabranila i Grčkoj, prvoj zemlji EU u koju izbjeglice i migranti ulaze iz smjera Turske i koja ih u valovima "pretače" dalje prema Makedoniji, a ona prema Srbiji.

Najveća odgovornost na Grčkoj

Jedna od točaka nacrta deklaracije kaže da "izbjeglice koje se nisu registrirale u zemlju u kojoj su ušli u EU nemaju pravo na prihvat" dalje u drugim zemljama EU. Takva formulacija, opet, stavlja veći politički naglasak i na obvezu Hrvatske da registrira potencijalne tražitelje azila koji u nju ulaze, ali puno više stavlja naglasak na takvu obvezu Grčke kao stvarno prve zemlje EU u koju Sirijci i drugi potencijalni azilanti ulaze na svom putu prema Njemačkoj.

Slovensko-hrvatska granica 'izvan kontrole'

No, azilanti koji su prvo registrirani u Grčkoj, a zatim su zatečeni u nekoj drugoj zemlji EU, ne mogu biti vraćani u Grčku zbog presude Suda EU koja to zabranjuje, dok azilanti koji bi bili prvo registrirani u Hrvatskoj mogu, po važećim propisima EU, kasnije biti vraćani u Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvori iz EU upućeni u pripremu sutrašnjeg skupa izražavali su jučer svoje slaganje s tvrdnjama iz Slovenije da bi Hrvatska trebala bolje registrirati izbjeglice i bolje surađivati sa Slovenijom, te da je trenutna situacija na slovensko-hrvatskoj granici 'izvan kontrole', piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo