Pomalo je neobično da se odluka o ovome donijela na izvanrednoj sjednici talijanske vlade koja bila sazvana u nedjelju i koja je potrajala tek 20 minuta, što je očiti dokaz kako je sve već unaprijed bilo dogovoreno. Na toj izvanrednoj sjednici je vlada u Rimu izdala dekret kojim se banke kojima prijeti stečaj, Veneto Banca i Banca Popolare di Vicenza "prodaju" najvećoj talijanskoj privatnoj financijskoj instituciji Intesa Sanpaolo za 1 euro.
Problem je, međutim, u tome što su se nakon posljednje svjetske financijske krize, političari zaklinjali u to kako se više nikad neće dogoditi situacija u kojoj će porezni obveznici plaćati iz svoga džepa za greške komercijalnih banaka, piše Deutsche Welle.
Treba li posrnule banke pustiti da propadnu?
Tim više što je prošlog tjedna Europska središnja banka izjavila kako nije nadležna za spas spomenutih banaka i kako se zapravo trebaju pustiti da propadnu.
Prilično je skandalozno i to da se dekretom talijanske vlade grupi Intesa Sanpaolo dodjeljuje i 4,785 milijardi eura iz državne blagajne, kao i jamstva koja će dati talijanska vlada za obaveze posrnulih banaka. 400 milijuna tako su odmah stavljeni na raspolaganje, a onda je tu i dodatnih 12 milijardi eura koji su predviđeni planom sanacije i koji su namijenjeni pokrivanju "trulih" kredita koje su izdale Veneto Banca i Banca Popolare di Vicenza.
Odluka vlade izazvala bijes građana
Da stvar bude još nevjerojatnija Intesa Sanpaolo će preuzeti samo koliko-toliko "zdrave" dijelove tih banaka, dok će druge preuzeti država u svojevrsnu "bad-bank". Talijanski ministar gospodarstva i financija Pier Carlo Padoan tvrdi kako će tako biti moguće "održati gospodarske aktivnosti venecijanskih banaka" i "stabilizirati" gospodarstvo regije Veneto. "Jedino alternativno rješenje je bio bankrot bez nekog reda ili prodaja te dvije banke u malenim komadićima, što bi potpuno uništilo njihove operativne mogućnosti", izjavio je ministar.
Talijanski mediji pišu kako će u ovim transferima od oko 10.800 zaposlenika u obje banke barem njih 3.900 morati dobiti otkaz, a pojedine filijale će biti zatvorene. Odluka talijanskih vlasti izazvala je bijes građana, ali i pojedinih europskih zastupnika, primjerice Markusa Ferbera, bavarskog kršćanskog demokrata koji je u EP-u i potpredsjednik Povjerenstva za gospodarstvo i financije koji je optužio Europsku komisiju kako je "obećanje da porezni platiše više neće plaćati za spas propalih banaka ovom akcijom daleko od očiju javnosti jednom zauvijek propalo".