Tko je zloglasni vlasnik nuklearke u Fukushimi?

Potkupljivanje političara i zataškavanje. Dvije su to 'radinosti' pomoću kojih je Tepco, vlasnik nuklearke u Fukushimi, godinama prešućivao incidente u svim svojim elektranama diljem Japana.

17.3.2011.
15:42
VOYO logo

Tokyo Electric Power Company, što je puni naziv koncerna Tepco, sa svojih 50 tisuća djelatnika i prometom od oko 40 milijardi eura, jedan je od najvećih energetskih koncerna na svijetu. Ali taj koncern je i prije katastrofe u Fukushimi bio dobro poznat Japancima, i to po sklonosti da zataškava incidente u svojim atomskim elektranama i utječe, a po potrebi i potkupljuje političare.

Upravo zbog takvih napisa u medijima koji su se često ponavljali, Tepco je 2002. dobio zabranu rada svih svojih reaktora u Japanu kako bi se provjerilo njihovo stanje. No to nije dugo potrajalo! Unatoč prosvjedima građana, političari su nakon godinu dana popustili i omogućili im nastavak rada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A incidenti su se i dalje događali. Već u potresu 2007. bio je oštećen jedan reaktor koncerna Tepco i iz nuklearke je u atmosferu izašla radioaktivna para. Koncern je i taj incident isprva pokušao prešutjeti, mada se ubrzo ustanovilo kako je već tada Japan bio na pragu katastrofe kakva se događa ovih dana.

Premijer urlao na upravu Tepcoa!

Isti naum u Tepcou su imali i ovaj put. Stvarne razmjere opasnosti planirali su prešutjeti čak i premijeru Naotu Kanu, koji je tek pet dana nakon katastrofe sazvao krizni sastanak uprave koncerna Tepco.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako piše Deutsche Welle, sastanak je započeo urlajući na direktore: "Što se ovdje zapravo događa? Na povlačenje se ne može niti misliti, saberite se konačno!" Jer i japanski premijer je navodno većinu događaja u reaktoru Fukushima saznao – preko javnih medija.

Nakon toga je Naoto Kan osobno preuzeo nadzor nad kriznim stožerom u energetskom koncernu – smještenom u samoj zgradi Tepcoa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dosadašnji predsjednik uprave Masataka Shimizu, nakon takvog očitog gubljenja obraza pred njegovim podređenim, još uvijek dolazi u ured, ali se javnosti obraća samo preko glasnogovornika koncerna. Inače, koncern Tepco gospodarski stoji jedva bolje od reaktora u Fukushimi. Isprva se vrijednost njegovih dionica prepolovila, a potom je trgovanje obustavljeno.

specijal-201012070191004-Više o temi katastrofa u Japanu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201103170030006 arti-201103170312006 arti-201103170009006

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo