SMRT EKSCENTRIČNOG BOGATAŠA /

Tko je bio John McAfee? Stvorio je glasoviti softver, ljubio tinejdžerice, a imao je i svakakvog posla s policijom

Image
Foto: Profimedia

Rođen 1945. godine u Velikoj Britaniji, u Ameriku se doselio još kao dijete. Odrastao je u Virginiji s ocem koji ga je tukao bez milosti

24.6.2021.
17:07
Profimedia
VOYO logo

Tvorac jednog od najvećih antivirusnih softvera John McAfee pronađen je jučer mrtav u svojoj ćeliji u zatvoru u Barceloni. Španjolski Nacionalni sud nekoliko sati ranije dao je zeleno svjetlo za njegovo izručenje Americi gdje je bio optužen za izbjegavanje plaćanja poreza. Izručenje je izbjegao jer si je, prema neslužbenim informacijama, oduzeo život vješanjem.

Osim po glasovitom softveru i neplaćanju poreza, McAfee je bio poznat i kao promotor kriptovaluta, ljubitelj droga i oružja, ali i kao čovjek koji se dva puta kandidirao za američkog predsjednika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rođen 1945. godine u Velikoj Britaniji, u Ameriku se doselio još kao dijete. Odrastao je u Virginiji s ocem koji ga je tukao bez milosti, a kasnije se i ubio, kad je Johnu bilo 15 godina. Steve Morgan, čovjek koji je provodio vrijeme s McAfeejem kako bi napisao njegovu biografuju, kaže da je na spomen oca Johna prvi i jedini put vidio da plače.

Uništio je prvi računalni virus

Steve i John vodili su duge razgovore, prikupljeno je puno podataka, ali Morgan je na kraju odustao od objavljivanja biografije jer, kako kaže, za pisanje nije imao vremena. Knjiga koja nikad nije izašla trebala se zvati "McAfee Unplugged".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

McAfee je 1967. diplomirao matematiku nakon čega je počeo raditi na sustavi BBS koji je služio kao preteča word wide webu (www). Kad se 1986. pojavio prvi veliki računalni virus, poznatiji pod imenom "Brain", John je odmah nazvao programera kojeg je poznavao i rekao mu:

"Sada je velika prilika, moramo nešto učiniti. Želja mi je stvoriti kod koji će uništiti virus."

I tako je nastao program VirusScan iza kojega je stajala kompanija McAfee Associates, piše Guardian.

Image
Foto: Profimedia

Hodao s naoružanim čuvarima, davao novac policiji...

Morgan kaže kako je John bio istinsku pionir i to ne samo na polju sigurnosne tehnologije već i kao vlasnik jedne od prvih kompanja koja je svoj softver distribuirala preko interneta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije sve bilo idealno, jer McAfee je tijekom globalne financijske krize 2008. godine izgubio cijelo bogatstvo i emigrirao u Belize. Tamo je gradio imidž čovjeka koji hoda bez majice okružen naoružanim čuvarima, ali i gangsterima koji su bili na njegovom platnom spisku. Poznato kako je i nekoliko puta donirao novac lokalnoj policiji.

Njegovu kompaniju je 2011. godine za gotovo 8 milijardi dolara kupio glasoviti kalifornijski proizvođač čipova Intel. Iako su radili na strategiji kojom bi brend odvojili od njegovog kontroverznog osnivača, rebranding je bio kratkog vijeka pa su 2016. osnovali novu tvrtku koju su nazvali jednostavno McAfee.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ČEKAO JE IZRUČENJE /

Tvorac antivirusnog softvera John McAfee pronađen mrtav u zatvorskoj ćeliji

Image
ČEKAO JE IZRUČENJE /

Tvorac antivirusnog softvera John McAfee pronađen mrtav u zatvorskoj ćeliji

Sumnjičili ga za ubojstvo

John McAfee bio je 2012. i na policijskom ispitivanju i to zbog smrti Gregoryja Vianta Faulla. Taj čovjek je ubijen u studenom 2012. na Belizeu, otoku na kojem su obojica muškaraca živjela. Policija nije pronašla pouzdane dokaze o Johnovoj umiješanosti u ubojstvo.

Kontroverzni biznismen na Belizeu je živio sa 17-godišnjom djevojkom u čemu nije vidio problem:

"Hodao sam s tinejdžericama puno puta", izjavio je u jednom intervjuu 2016. godine.

'Uperio mi je pištolj u glavu'

Kakav je čovjek bio McAfee posvjedočio je reporter magazina Wired koji je šest mjeseci istraživao njegov život. Prisjetio se incidenta kada je John igrao ruski rulet s napunjenim pištoljem:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nekoliko puta ga je uperio prema mojoj glavi", tvrdi novinar.

'Imam 47 djece...'

Uz sve dobro i loše što je radio, McAfee se oduvijek zalagao za privatnost i sigurnost u digitalnom svijetu. Pomalo ga je zabrinjavao Google i njihova poslovna politika:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Možda mislite da nemate ništa za skrivati, ali biste li osobi koju prvi put sretnete otkrili vaše tajne? Ako privatnost nije bitna, biste li bili voljni svoj novčanik dati strancu i pustiti ga da kopa po njemu? I, zašto bi onda na kraju vjerovali da se ne trebamo brinuti što netko ima informacije o nama?", govorio je John.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo