Bronislaw Komorowski iz vladajuće stranke Građanske platforme (PO) trebao bi, prema anketama, pobijediti oporbenog vođu Jaroslawa Kaczynskog, brata blizanca bivšeg predsjednika Lecha Kaczynskog koji je u travnju poginuo u padu zrakoplova.
arti-201004100027006U Poljskoj, najvećoj bivšoj komunističkoj zemlji koja je ušla u EU, politiku provodi premijer, no predsjednik ima ovlasti predlagati i staviti veto na zakone, imenovati mnoge dužnosnike i sukreirati vanjsku i sigurnosnu politiku.
'Kaczynski je nerazboriti populist'
Komorowski (58) i čelnik njegove stranke - premijer Donald Tusk prikazuju Kaczynskog kao nerazboritog populista koji će vetom blokirati reforme potrebne za jačanje gospodarstva i sprječavanje krize koja zahvaća dio zemalja EU-a.
Kaczynski (61) i njegovi pristaše optužuju PO za prodaju "obiteljskog srebra" stranim ulagačima i za zanemarivanje siromašnih Poljaka u zemlji koja je prije 20 godina počela tranziciju iz socijalističkoga gospodarstva u kapitalističku ekonomiju.
Premijer Tusk upozorava na scenarij "političkog rata" i u intervjuu za tjednik Polityka poručuje biračima da bi "Jaroslaw Kaczynski kao predsjednik bio gora verzija nego Lech Kaczynski, a čak i s Lechom nije bilo lako".
"Očit sukob između predsjednika i vlade u tom bi se slučaju znatno pojačao zbog Jaroslawova temperamenta... Prijeti nam ili pet godina mira ili pet godina rata. Odluka pada 4. srpnja", rekao je Tusk.
Pokojni Lech Kaczynski razljutio je vladu kada je stavio veto na zakone o zdravstvu, mirovinama i medijima. On i brat mu Jaroslaw kočili su vladine planove za ulazak u zonu eura.
Svi očekuju fiskalnu reformu
Jaroslaw Kaczynski bio je premijer na čelu koalicije desnice 2006./2007., koja je pravosuđe, medije i gospodarstvenike izluđivala populističkim kampanjama protiv pljačke, a pogoršala je i odnose Poljske s Njemačkom, Rusijom i EU-om. No, izbornu kampanju Jaroslaw Kaczynski vodio je pomirljivijim tonom kako bi pridobio neodlučne birače.
Čak i ako Komorowski pobijedi, malo je analitičara koji očekuju da će Tusk provesti fiskalne reforme prije parlamentarnih izbora 2011.
Poljska je jedino gospodarstvo u Europskoj uniji s 27 zemalja koja je lani izbjegla recesiju, no ipak je u njoj rast pao na 1,8 posto s pet posto u 2008., a manji porezni prihodi uzrokovali su proračunski deficit od sedam posto BDP-a.
Javni dug, iako bitno niži od većine zapadnoeuropskih zemalja, sve se više približava 55 posto BDP-a. To bi trebalo uzrokovati smanjenu potrošnju, što vlada želi izbjeći prije izbora.
Oba kandidata sudjelovala u pokretu Solidarnost
I Komorowski i Kaczynski ponikli su iz prodemokratskoga pokreta "Solidarnost", koji je uzrokovao rušenje komunizma 1989., no njih su dvojica vrlo različite slike konzervativizma.
Komorowski je proeuropski i tržišno orijentiran te umjeren. Podupire ga većina političkih i poslovnih krugova, među kojima i bivši predsjednici Lech Walesa i Aleksander Kwasniewski. Kao predsjednik poljskog parlamenta, po ustavu je postao i obnašatelj dužnosti predsjednika nakon pogibije Lecha Kaczynskog.
Kaczynski naglašava tradicionalne katoličke moralne vrijednosti i vanjsku politiku koja će jačanju sigurnosnih veza Poljske sa Sjedinjenim Državama dati prednost pred EU-om. Želi da Poljska što kasnije uđe u eurozonu, a u televizijskom sučeljavanju s Komorowskim u srijedu je rekao: "Da smo prihvatili euro kako je htjela vlada, danas bismo bili u ekonomskoj katastrofi."
Plutajući tečaj zlota pomogao je Poljskoj prebroditi globalnu krizu.
Kaczynski optužuje Tuska i Komorowskog da tajno planiraju privatizaciju državne zdravstvene skrbi.
U prvome krugu predsjedničkih izbora 20. lipnja Komorowski je osvojio pet posto glasova više od Kaczynskog. Ankete predviđaju razliku od 13 posto u nedjelju, no ispitivanja javnog mnijenja često su znala podcijeniti potporu koju Kaczynski uživa među biračima.
Prethodni članci:
arti-201004260625006 arti-201006200024006