Tjedan dana prije američkih predsjedničkih izbora 3. studenog, Joe Biden vodi ispred Donalda Trumpa na nacionalnoj razini sa 10 postotnih bodova, prema anketi Reutersa / Ipsosa.
Nacionalno internetsko istraživanje provedeno od 23. do 27. listopada pokazalo je da je 52 posto vjerojatnih glasača reklo da podržavaju Bidena, dok je 42 posto glasalo za Trumpa.
Pet posto izjavilo je da razmatra kandidata treće strane, a samo 2 posto reklo je da još ne zna kako će glasati. Gotovo jedna trećina punoljetnih Amerikanaca izjavila je da je već glasala. Biden je vodio osam postotnih bodova u prethodnoj nacionalnoj anketi provedenoj od 20. do 22. listopada.
Reuters / Ipsos je anketirao vjerojatne glasače u šest država - Wisconsinu, Pennsylvaniji, Michiganu, Sjevernoj Karolini, Floridi i Arizoni - koje će igrati presudnu ulogu u odluci hoće li Trump osvojiti drugi mandat ili će ga Biden naslijediti.
Najveća razlika je u Wisconsinu, gdje se 53 posto anketiranih izjasnilo za Bidena, a 44 za Trumpa. U Michiganu je Biden povećao prednost u odnosu na zadnju anketu sa 51, na 52 posto, dok je Trump dobio 43 posto glasova.
Najneizvjesnije je u Sjevernoj Karolini gdje je 49 posto anketiranih dalo glas Bidenu, a 48 posto Trumpu.
Prema anketi Reuters / Ipsosa Biden vodi i u Pennsylvaniji, Floridi i Arizoni.
Financijska pomoć milijardera
Američki milijarder Michael Bloomberg donirao je dodatnih 15 milijuna dolara za predsjedničku kampanju demokratskog kandidata Joea Bidena u saveznim državama Ohio i Teksas.
Bivši gradonačelnik New Yorka, već je uložio 100 milijuna dolara na Floridi, kako bi u jednoj od ključnih saveznih država pomogao svom stranačkom kolegi Joeu Bidenu protiv republikanskog predsjednika Donalda Trumpa.
Na izdvajanje dodatnih 15 milijuna odlučio se nakon što je vidio rezultate istraživanja koje je njegova politička organizacija provela tijekom vikenda, navodi AP.
Do prije nekoliko tjedana smatralo se kako će Trump sigurno osvojiti Teksas i Ohio, države u kojima je pobijedio 2016. godine kada je postao predsjednik. Međutim, Biden je smanjio razliku u te dvije države, a ankete predviđaju tijesan rezultat.
Reklamama u Teksasu i Ohiju, za koje je Bloomberg odvojio novac, kritizirat će se Trumpovo upravljanje krizom izazvanom epidemijom koronavirusa.
U fokusu kampanje u SAD nalazi se mali broj saveznih država koje praktički odlučuju o ishodu izbora zbog specifičnosti američkog izbornog sustava. Pobjednika izbora ne odlučuje ukupan broj glasova na razini cijele zemlje, već broj takozvanih elektora koje kandidati dobijaju u svakoj od 50 saveznih država i u District of Columbia.
Pobjednik izbora je onaj kandidat koji osvoji najmanje 270 od 538 elektora.
Hakirana web stranica Trumpove kampanje
Službena web stranica predsjedničke kampanje Donalda Trumpa nakratko je hakirana u utorak, tjedan dana prije predsjedničkih izbora u SAD.
"Ova je web lokacija zaplijenjena", glasila je poruka objavljena nekoliko minuta na stranici donaldjtrump.com.
"Svijet je zasićen lažnim informacijama koje predsjednik svakodnevno širi," pisalo je.
Autori poruke su tvrdili da imaju povjerljive informacije o Donaldu Trumpu i njegovoj vladi te su zatražili plaćanje u kriptovaluti kako bi otkrili njezin sadržaj. Međutim, hakeri nisu pružili nikakve dokaze koji potkrepljuju njihove izjave.
Glasnogovornik kampanje Trump 2020 Tim Murtaugh potvrdio je hakiranje web stranice, rekavši da surađuje s policijom kako bi pronašali izvor napada.
"Nije otkriven niti jedan osjetljiv podatak jer niti jedan od njih nije pohranjen na ovom web mjestu," rekao je, dodajući da je stranica ponovo radi.