Dva nova potresa magnitude 6,4 i 5,8 registrirana su u ponedjeljak navečer u južnoj turskoj pokrajini Hatayju, koja je najgore prošla u potresu 6. veljače koji je odnio više od 41.000 života u Turskoj i 6000 u susjednoj Siriji, priopćila je turska spasilačka agencija AFAD.
U današnjem potresu poginulo je troje ljudi, a njih najmanje 250 je ozlijeđeno.
Prvi udar magnitude 6,4 s epicentrom u Defneu, okrugu petnaestak minuta vožnje od Antakyje, dogodio se u 20.04 sati (18.04 sati po srednjoeuropskom) i snažno su ga osjetile ekipe AFP-a u Antakyji i u Adani, dvjestotinjak kilometara sjevernije.
Potres podigao velike oblake prašine
Tri minute poslije dogodio se novi potres magnitude 5,8 u Samandagu, gradu na obali, južno od Antakyje, izvijestio je AFAD.
Tlo se zatreslo i u okolici Alepa, na sjeverozapadu Sirije, javili su novinari francuske novinske agencije na mjestu događaja koji su vidjeli stanovnike kako u panici bježe iz kuće na ulicu. Zidovi oštećenih zgrada su se srušili, dodao je fotograf.
I u Antakyji je potres unio paniku među ljude koji su već teško stradali u potresu 6. veljače i podigao velike oblake prašine u razrušenom gradu.
'Zidovi su se počeli rušiti'
Na trgu Ali Mazlumu u središtu Antakyje, mladi Sirijac je svjedočio za AFP o snazi ovog potresa. "Bio sam s AFAD-om koji traži tijela članova naših obitelji i prijatelja kad nas je iznenadio potres. Nisam znao što ću", rekao je.
"Primili smo se jedan za drugog i baš ispred nas zidovi su se počeli rušiti. Imali smo dojam da se zemlja otvara kako bi nas progutala".
Novinar AFP-a je vidio i čuo da se ruše zidovi oštećenih zgrada i neke ozlijeđene ljude koji zovu u pomoć.
U razornom potresu magnitude 7,8 koji je 6. veljače pogodio isto područje poginula je 41.000 ljudi u Turskoj i 6000 u Siriji, a bez doma je ostalo više od milijun ljudi.
Plava svjetlost na nebu
Društvenim mrežama širi se snimka kamere iz vozila koja je uhvatila trenutak današnjeg strašnog podrhtavanja. Tijekom potresa na nebu su se pojavili bljesci plavkaste svjetlosti, a zanimljivo je kako su takvi bili vidljivi i tijekom prvog potresa od 7,8 po Richteru prije dva tjedna.
Brojni govore o tome što ta plava svjetlost predstavlja, a znanstvenik i koautor studije o tim svjetlima, Friedemann Freund, 2014. godine je kazao kako do svjetlosnih pojava dolazi zbog električnih svojstava stijena na tlu. Po Freundu, potresi oslobađaju električne naboje iz stijena, koje odašilju plavu i zelenu svjetlost prema nebu.
Osim ove, postoji i niz drugih teorija, a jedna navodi kako se tijekom tektonskih poremećaja stvara takozvani piezoelektrični učinak tijekom kojeg stijene, koje sadrže kvarc, proizvode jaka električna polja kada su kompresirane na određeni način.
Neki geolozi smatraju kako ta svjetlost nema nikakve veze sa zemljom. Tvrde kako je riječ o eksplozijama koje dolaze iz generatora i drugih energetskih sustava tijekom potresa, a koje se onda mogu vidjeti na noćnom nebu.