Raketni sustavi, avioni, mobilizacija vojnika na kopnu i na moru, Kina je sve stavila u pogon kako bi simulirala napad na Tajvan. Kineski brodovi sve bliže su otoku koji posljednjih dana izaziva ogromne napetosti.
"Kineske vojne vježbe i obuka otvoreni su, transparentni i profesionalni te u skladu s domaćim zakonom, međunarodnim pravom i međunarodnom praksom. Cilj nam je upozoriti počinitelje i kazniti tajvanske snage za neovisnost", rekao je Wang Yi, kineski ministar vanjskih poslova.
Ne prijeti im samo jedan brod, već njih 14, a tu je i eskadrila vojnih aviona. Razvoj situacije prate i Amerikanci - nakon što je Kina prekinula komunikaciju s njima.
"Nadamo se da će se u Pekingu fokusirati na to da se već 40, pa i više godina jako dobro nosimo s ovim problemom, ovim izazovom. Izbjegli smo svaki konflikt i to na način koji je dozvolio Tajvanu napredak. To je ono što od nas očekuju zemlje u susjedstvu, regiji i u cijelom svijetu. Od SAD-a i Kine se traži odgovorno ponašanje, unatoč našim razlikama", rekao je Anthony Blinen, državni tajnik SAD-a.
Stručnjaci se slažu, situacija ne bi ovako eskalirala da nije bilo posjeta Nensi Pelosi Tajvanu.
"Stvar je jednostavna, posjet Nancy Pelosi Tajvanu je očito kršenje politike 'Jedne Kine' i to na račun američko-kineskih bilateralnih odnosa i stabilnosti u pacifičkoj regiji", kaže Sourabh Gupta, stručnjak za američko-kineske odnose.
Kinezi traže da se Amerika prestane miješati u njihova pitanja.
"Koliko je toga SAD napravio drugim državama da bi narušio suverenitet i teritorijalni integritet? Dobro je ako traže iskupljenje, ohrabrit ćemo ih u tome, ali neka se drže dogovorenih stvari po pitanju Tajvana", rekao je Wang Yi, kineski ministar vanjskih poslova.
Na Tajvanu je nakratko zavladala panika i zbog smrti ključnog čovjeka u proizvodnji tajvanskih projektila, no vlasti su na kraju potvrdile - presudio mu je srčani udar, a ne kineski špijuni.