Italija se danas sukobila s Njemačkom i Francuskom oko toga što je zapravo dogovoreno nekoliko sati na prije na summitu EU-a u pogledu migracije.
Talijanski premijer Giuseppe Conte rekao je da dogovor ne predviđa da će Rim primati natrag migrante koji su otišli iz Italije u Njemačku, dok njemačka kancelarka Angela Merkel treba jasna jamstva svojih europskih partnera da će to učiniti kako bi spriječila raspad svoje vladajuće koalicije.
"Dogovor ne predviđa da Italija uzima migrante iz Njemačke", rekao je Conte novinarima nakon summita. "Nisam potpisao nikakav poseban sporazum s Merkel" o uzimanju migranata natrag, dodao je.
Otvoreno demantirao Macrona
Conte je također otvoreno zanijekao ono što je ranije rekao francuski predsjednik Emmanuel Macron o novim centrima za obradu zahtjeva za azilom, odnosno da oni mogu biti uspostavljeni samo u "rubnim" državama, što uključuje Italiju, ali ne Francusku.
"Macron je bio umoran. Opovrgavam ono što je on rekao", rekao je Conte novinarima, dodajući da bi sve države članice EU-a mogle otvoriti takve centre, "uključujući Francusku".
Conte: Italija se nije ponudila
Dodao je i da su neke države članice neformalno ponudile da ih otvore na svojem teritoriju, ali i naglasio da Italija nije među njima.
Dogovor o otvaranju migrantskih centara i uzimanja migranata od drugih zemalja predviđa da to bude "dobrovoljno", ali Conte je rekao da se protiv država koje ne budu poštivale dogovor mogu pokrenuti "postupci".
Španjolskoj i Maroku više nova kako bi kontrolirale dolazak migranata
Španjolska i Maroko dobit će više novca iz proračuna Europske unije kako bi kontrolirale dolazak migranata iz Afrike u Europu, rekao je u petak španjolski premijer Pedro Sánchez.
"EU je priznala da raste pritisak na ruti na zapadnom Mediteranu te je također priznala napore Španjolske i Maroka, odnosno njihovih institucija. Postoji dogovor o davanju više sredstava vladama Španjolske i Maroka", rekao je Sánchez na konferenciji za medije nakon što je u Bruxellesu sudjelovao na sastanku 28 zemalja EU oko migracija.
Sánchez je dodao da je EU dogovorila stvaranje fonda od 500 milijuna eura za pomoć afričkim zemljama.
Nakon prve migracijske krize 2004. i 2005., Španjolska je potpisala seriju ugovora s afričkim zemljama o raspodjeli migranata. Ti su ugovori obnavljani zadnjih godina.
Mnoštvo migranata pristiže na obale Europe
Posljednjih tjedana stotine migranata pokušavaju u krhkim brodicama prijeći sa sjevera Afrike morem do južne obale Španjolske. Migranti iz subsaharske Afrike dolaze do Maroka otkuda ilegalno pokušavaju ući u EU. Broj migranata koji je stigao u Španjolsku osjetno je skočio u odnosu na prošlu godinu. Neki od njih nastavljaju put prema Francuskoj i Njemačkoj.
Socijalist Sánchez, koji je došao na vlast prije mjesec dana, ponudio je njemačkoj kancelarki Angeli Merkel direktnu suradnju. On je pristao na to da Španjolska u zamjenu za novčanu pomoć oko migranata, primi iz Njemačke one migrante koji su preko Španjolske došli ondje. Prema otiscima prstiju bi se provjeravalo da li su ranije ušli u Španjolsku. Prema ugovoru koji još nije formaliziran Njemačka bi primila neke migrante iz Španjolske ako su njihove obitelji već u Njemačkoj.
Tusk: Prerano je da se sporazum može smatrati uspjehom
Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk izjavio je da je „prerano” do sporazuma o migrantima postignut na summitu EU-a može se smatrati uspjehom.
„To je puno prerano da bi mogli govoriti o uspjehu. Mi smo bili u mogućnosti postići sporazum (na vrhu), ali to je bio najlakši dio zadatka koji nas očekuje na terenu, kada počinjemo provoditi na terenu”, rekao je Tusk novinarima nakon dva dana summit.
„Osim toga, imamo jasnu poruku za sve brodove, uključujući nevladine organizacije, koji plove u Sredozemlju: oni moraju poštivati zakone i da se neće miješati u poslovanje libijske obalne straže”, rekao je on.
Sporazum predviđa uspostavu „platforme za slijetanje” migranata spašene na moru izvan Europe „kontrolirani centri” u EU i jačanje vanjskih granica, ali detalji još nisu razrađen.
Također predviđa jačanje libijske obalne straže i pozivanje "svih brodova koji plove na Mediteranu" kako bi "poštivali zakone i ne ometali operacije libijske obalne straže".
Talijanski ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini izjavio je u petak da je talijanski luka biti zatvorena „cijelo ljeto” za nevladine organizacije koje pomažu migranata na moru za koji je prethodno rekao da posluži kao taksi službe za migrante.